Zobacz cały wątek

Witam, zmarła w 2005 roku pozostawiła nieruchomość w postaci niezabudowanej działki bez testamentu , dziedziczy trójka dzieci . 1) Czy można wnieść o dział spadku i jednocześnie o stwierdzenie nabycia ? 2) Jeżeli dwójka spadkobierców otrzymała wcześniej darowizny w postaci części tejże działki wielkości ok 90% całości to czy należy uwzględnić ich we wnioskach , jeżeli tak to jak powinno wyglądać ich oświadczenie o braku roszczeń do pozostałej działki 3) czy będzie potrzebny do wniosku wykaz zmian gruntowych.
Z góry dziękuję za odpowiedż
Data: Wczoraj 11:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 37

 

Zobacz cały wątek

Cytat: doczytałam też, że tańszym rozwiązaniem jest dział spadku w sądzie niż u notariusza.
wniosek o dział składamy po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu.
proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Cytat: Czy na sądowej sprawie o dział spadku obecność spadkobierców jest obowiązkowa ???


Właściwym do rozpoznania sprawy jest wyłącznie ten sąd, w okręgu którego leży spadkowa nieruchomość. Jak w każdej sprawie cywilnej nie ma obowiązku stawiennictwa.
Data: Wczoraj 20:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

Witam. krótko opiszę moją sytuację. otóż po rozprawie o dział spadku otrzymałam wyrok przyznający mi mieszkanie i spłatę pozostałych spadkobierców. (trzy siostry). problem w tym że jedna z sióstr rozwierciła zamki i weszła na mieszkanie(przed uprawomocnieniem się wyroku) i nadal tam mieszka. Siostra ma swoje mieszkanie na współwłasność z mężem Teraz mam pytania:
1 czy muszę teraz odzielnie składać wniosek do sądu o wydanie lokalu i o eksmisję?
2 czy nakaz o wydanie i opróżnienie lokalu jest równoznaczny z eksmisją?
3 kiedy mogę złożyć wniosek o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu? dopiero po nakazie eksmisyjnym?
4 co zrobić jeżeli siostra pozbędzie się swojego mieszkania (przepisze na męża)? czy w takiej sprawie przysługuje skarga pauliańska?
5 i czy we wniosku do sądu mogę od razu wnosić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, czy musi być najpierw wyrok a później klauzula.
bardzo proszę o pomoc. Monika
Data: Czw Gru 04, 2008 2:23 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 182

Zobacz cały wątek

teraz przeglądałem dokumenty i to była uchwała o uregulowanie funduszu remontowego ze wskazaniem kto za jaki lokal placi i ona była podpisana z poprzednim kuratorem czy obecny kurator może ją zakwestionować, jeżeli nie było zgody sądu ????????

czyli zgodnie z Pani porada możemy znieść współwłasność dotycząca naszej połowy i czy we wniosku o zniesienie współwłasności potrzebne jest powołanie na uczestnika kuratora a co będzie z tą druga połową czy jak przeprowadzimy dział spadku po naszych rodzicach to sąd wyodręni nam lokale w tej nieruchomości????????
Data: Wczoraj 22:59
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 76

Zobacz cały wątek

Brat został spłacony 30 lat temu, ale nie został wykreślony z hipoteki. Ponieważ jedną z nieruchomości trzeba było sprzedać (2 lata temu), z w/w przyczyny brat musiał być umieszczony jako współwłaściciel w umowie sprzedaży i wtedy zażądał części po ojcu tak, jakby nie został wcale spłacony. Aby uporządkować księgi wieczyste drugiej nieruchomości, którą ja zajmuję wraz z dziećmi, wniosłam sprawę do sądu o dział spadku, mający na celu wyeliminować spłaconego już brata. I pomimo wielu zachowanych dowodów spłaty, sprawa ciągnie się już 1,5 roku. Każdy zdrowo myślący człowiek też by się zastanawiał, gdzie tu logika. Brat ma pełnomocnika, który zamiast niego przychodzi na sprawy sądowe. Jest to adwokat spokrewniony z rodziną jego żony. Jestem bezsilna. Powoli tracę wiarę w sprawiedliwość. Pozdrawiam.
Data: 28/01/2009, 0:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 233

Zobacz cały wątek

Cytat: Skoro nie ma szans na ugodowy dział spadku z ciotką to ojciec powinien wnieść do sądu wniosek o dział spadku - wskazując, że proponuje podział w ten sposób, aby spadkowa nieruchomość mu przypadła w zamian za spłatę ciotki z wartości jej udziałów. W toku tego postępowania - jeśli ciotka nie zaakceptuje proponowanej jej spłaty - sąd dopuści dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy, który w operacie szacunkowym wskaże wartość rynkową spadkowej nieruchomości. Od tej kwoty stosownie do posiadanego przez ciotkę udziału zostanie wyliczona jej spłata.A jakie są koszty takiego postepnowania(Sąd, rzeczoznawca itd.)? Wszyscy je pokrywają?
Data: 2009-02-08, 13:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 82

Zobacz cały wątek

Miałam składać pozew do sądu o podział spadku, ale moje rodzeństwo jest tak pazerne, że nie mogłabym tego przeżyć gdybym dała im teraz choć złotówke. Chciałam każdego spłacić po 5 tyś (7 osób) lecz uważają że to mało. Tato chce mi swoją część przepisać w formie darowizny i moje pytania to:
1. Ile zapłace za notariusza przy kwocie 150 000 ?
2.czy jeśli tato kiedyś umrze a na mnie z jego części będzie sporządzona darowizna czy dla rodzeństwa będzie się należał jakiś zachówek?
jeśli tak to w jakiej formie tato mógłby to przepisać aby nic im się nie nalezało?
3.czy jeśli teraz nie wystąpie o dział spadku ani nikt z rodzeństwa czy ta spłata którą sąd mógłby przyznać (gdyby było postępowanie o dział) ulega jakiemuś przedawnieniu? czy poprostu nic się nie dzieje i kiedyś po 15 latach ktoś z nich występuje do sądu o dział i nadal będe musiała ich spłacić.

jeszcze raz dziękuje
Data: 03/02/2009, 22:32
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 411

Zobacz cały wątek

dziękuję.

1. czy jeśli ugodowy dział spadku u notariusza to każdy spadkobierca może to zrobić u siebie w miejscu zamieszkania i przesłać taki dokument K, czy też wszyscy spadkobiercy muszą się stawić razem w jednym czasie i miejscu ?
2. a jeśli osobna sprawa w sądzie o dział spadku to czy K jest zobowiązana pokryć koszty dojazdu pozostałym spadkobiercom ?
3. wnioskującą o dział spadku ma być jeszcze Maria czy już K ?
4. Maria jest jest słaba i schorowana, na sprawę pojedzie ale wszelkie inne formalności musi załatwiać K- czy wobec tego potrzebuje ona jakiegoś pełnomocnictwa od matki aby mogła uzyskać niezbędne akty urodzenia, małżeństwa czy zgonu ? jeśli tak jak ma ono wyglądać ?
5. a czy jest coś takiego jak "zrzeczenie się" prawa do spadku czy coś podobnego - na czym to polega ? czy tutaj nie ma to zastosowania?
Data: 2009-02-06, 11:19
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

poszukałam troszkę i dopatrzyłam się że, druga żona dziedziczy po rodzicach pierwszej zmarłej żony zmarłego męża - dziwne to...
wiem też już, że sprawa o nabycie nie zostanie wstrzymana w razie nieobecności któregoś ze spadkobierców.
doczytałam też, że tańszym rozwiązaniem jest dział spadku w sądzie niż u notariusza.
wniosek o dział składamy po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu.
proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

kwestie finansowe w tej sprawie są bardzo istotne ponieważ rodzina jest po prostu biedna.

Więc chyba już ostatnie pytanie:
Czy na sądowej sprawie o dział spadku obecność spadkobierców jest obowiązkowa ???
Może istnieje inna możliwość -np. darowanie działu w sądzie w m-cu swojego zamieszkania lub coś podobnego - przyjmując że dział jest ugodowy.
Data: 2009-02-06, 22:56
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

1. Należy złożyć do sądu odpowiedź na wniosek o dział spadku - wskazując, że wskazana wartość nieruchomości jest za niska - i wskazać w waszej ocenie faktyczną rynkową wartość tej nieruchomości. Na tym etapie nie ma sensu sporządzać żadnej prywatnej wyceny - bowiem nie będzie ona wiążąca dla sądu. Jeśli na sali rozpraw nie porozumiecie się co do tej wartości - sąd dopuści dowód z operatu szacunkowego sporządzonego przez biegłego sądowego.

2. Nie - ta kwota nie ulega zaliczeniu.

3. Nie - uczestnik nie musiał zamieszkiwać w spadkowej nieruchomości. Natomiast pozostałe okoliczności mogłyby być wykazane jedynie w toku postępowania o uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Sąd w toku działu spadku sam takich ustaleń czynić nie może - jest związany treścią postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

4. Jest to postępowanie nieprocesowe i co do zasady każdy ponosi koszta we własnym zakresie.
Data: 2009-02-07, 10:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 84

Zobacz cały wątek

Skoro nie ma szans na ugodowy dział spadku z ciotką to ojciec powinien wnieść do sądu wniosek o dział spadku - wskazując, że proponuje podział w ten sposób, aby spadkowa nieruchomość mu przypadła w zamian za spłatę ciotki z wartości jej udziałów. W toku tego postępowania - jeśli ciotka nie zaakceptuje proponowanej jej spłaty - sąd dopuści dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy, który w operacie szacunkowym wskaże wartość rynkową spadkowej nieruchomości. Od tej kwoty stosownie do posiadanego przez ciotkę udziału zostanie wyliczona jej spłata.
Data: 2009-02-08, 13:04
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 82

Zobacz cały wątek

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie bada, co wchodzi w jego skład, a jedynie okresla udział spadkowy. Majątek spadkodawcy jest traktowany jak 100% i stosunkowo są ustalane udziały. Dopiero w postępowaniu o dział spadku sąd na podstawie dokumentów może stwierdzić dokładnie, jakie przedmioty wchodzą w skład spadku, jakie udziały w prawach itp. Dlatego Pana babcia nie musi się obawiać - nadal jest współwłaścicielką mieszkania w udziale wynoszącym 1/2, zaś pozostała część należy do spadkobierców. Mogą oni na podstawie postanowienia sądu wpisać swoje prawo do księgi wieczystej, ale tylko w stosunku do udziału wynoszącego 1/2, bo Pana babcia już widnieje w księdze jako współwłaściciel ze swoim udziałem. Pozdrawiam.
Data: 04/02/2009, 10:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 38

Zobacz cały wątek

Witam
Mam pytanie .
Jeżeli w skład masy spadkowej wchodzą dwie nieruchomości. Działka z domem nie zamieszkałym i działka z częścią domu zamieszkałą przez niechcianych lokatorów , to czy fakt że ta druga nieruchomość ma lokatorów i nie należy w całość do masy spadkowej ( ma innych właścicieli ) może być powodem aby ją włączyć z działu spadku do czasu uregulowania spraw z lokatorami i współwłaścicielem ( dom może być do rozbiórki lub remontu i trudno go w tym stanie wycenić ).
Czy ten powód można traktować jako ważny w/g KPC
Pozdrawiam
Data: 26/01/2009, 11:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 86
dziękuję.

1. czy jeśli ugodowy dział spadku u notariusza to każdy spadkobierca może to zrobić u siebie w miejscu zamieszkania i przesłać taki dokument K, czy też wszyscy spadkobiercy muszą się stawić razem w jednym czasie i miejscu ?
2. a jeśli osobna sprawa w sądzie o dział spadku to czy K jest zobowiązana pokryć koszty dojazdu pozostałym spadkobiercom ?
3. wnioskującą o dział spadku ma być jeszcze Maria czy już K ?
4. Maria jest jest słaba i schorowana, na sprawę pojedzie ale wszelkie inne formalności musi załatwiać K- czy wobec tego potrzebuje ona jakiegoś pełnomocnictwa od matki aby mogła uzyskać niezbędne akty urodzenia, małżeństwa czy zgonu ? jeśli tak jak ma ono wyglądać ?
5. a czy jest coś takiego jak "zrzeczenie się" prawa do spadku czy coś podobnego - na czym to polega ? czy tutaj nie ma to zastosowania?

Zobacz cały wątek

Opłata stała od wniosku o dział spadku, zawierający zgodny projekt zniesienia współwłasności wynosi 300 zł. Jeżeli chciałabyś dokonać darowizny u notariusza (przy nieruchomościach jest to obowiązkowe) to zapłacisz u niego taksę notarialną (jakiś procent od wartości mieszkania) oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, będzie to kwota wyższa niż 300 zł, więc dlatego nadmieniłem, że pierwszy sposób jest tańszy ale bardziej rozciągnięty w czasie. Darowizna byłaby lepszym rozwiązaniem w przypadku gdyby koszty transakcji pokrył Twój brat. Co do spłat, jeżeli są niewypłacalni no to może należy wystąpić do sądu o przyznanie mieszkania Tobie w zamian za spłatę braci!
Data: 2009-01-27, 10:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 139

Zobacz cały wątek

Mogłaby Pani wnioskować o ustanowienie adwokata z urzędu, gdyż po pierwsze nie stać Pani na wynajęcie profesjonalnego pełnomocnika, po drugie mieszka Pani dość daleko i nie zna nikogo, komu mogłaby udzielić pełnomocnictwa, po trzecie nie jest Pani w stanie sama zadbać o swoje interesy w sprawie o sporny dział spadku. Nikt Państwa nie może zmusić do zrzeczenia się spadku, a brat męża nie przeniesie na swoją córkę prawa, którego nie posiada (w tej chwili jest współwłaścicielem w równej części ze spadkobiercami brata). Pozdrawiam.
Data: 15/01/2009, 14:18
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 214

Zobacz cały wątek

150 000zł to wartość całości spadku, czy udziału ojca? Przy takiej wartości koszty notarialne kształtowałyby się na poziomie 2200 - 2300zł. Jeżeli chodzi o dział spadku to oczywiście nie musi on być w ogóle przeprowadzony, jeśli Państwo nie będą mieli potrzeby dzielić majątku. Ale może on być przeprowadzony praktycznie w każdym czasie, z tym, że sąd czy notariusz będzie brał wartość z chwili jego dokonywania, a to, czy spłaty będą czy nie, zależeć będzie od spadkobierców lub jeśli nie dojdą do porozumienia - rozstrzygnie tę kwestię sąd. Jeżeli ojciec podaruje Pani swój udział, może zastrzec, że darowizna ta ma być zwolniona od zaliczenia na schedę spadkową - art. 1039 kodeksu cywilnego. Powinno to być jasno zastrzezone w akcie notarialnym. Wówczas rodzeństwo nie będzie mogło domagać się od Pani zachowku od tej darowizny. Pozdrawiam.
Data: 04/02/2009, 10:54
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 411

Zobacz cały wątek

Konsekwencje są różnorodne:

1. Każdy z współwłaścicieli jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania rzeczy (np. czynsz) w cześci odpowiadającej jego udziałowi i to bez znaczenia czy zamieszkuje dany lokal czy nie. W związku z tym w razie zadłużenia mieszkania będziesz odpowiadać za długi w części odpowiadającej Twojemu udziałowi.

2. Co do kwestii pozbycia się problemu, to wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz się po prostu pozbyć kłopotu to dobrym rozwiązaniem jest dokonanie darowizny na rzecz brata albo zwrócenie się do sądu o dział spadku (umowny), w którym zawrzecie zgodny projekt zniesienia współwłasności w postaci przypisania mieszkania Twojemu bratu. Druga forma jest tańsza (300 zł) ale trochę się czeka na orzeczenie sądu. Jeżeli chcesz uzyskać jakieś pieniądze to także możesz starać się o dział spadku, zawierając w nim żądanie spłaty Twojego udziału wzamian za Twój udział w nieruchomości.
Data: 2009-01-27, 09:48
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 139

Zobacz cały wątek

Cytat: Witam .

Bardzo proszę o informację w prostej kwestii...
Otóż jestem spadkobiercą (jedynym) po Bracie (mieszkanie, konto).
Podobno mam złożyć wniosek o dział spadku do sądu (chyba rejonowego "mojego"?).
Jak go sformułować?
W jakim czasie (od daty zgonu Brata) należy to uczynić?
I - można chyba listem poleconym wysłać... nie wiem, jak wówczas rozwiązać kwestię ewent. opłaty skarbowej?

Bardzo zależy mi na rychłej informacji, za którą z góry dziękuję

WPS
W jakim czasie sąd podejmie decyzję; podobno w terminie 6. miesięcy oid dnia złożenia wniosku? J
eśli tak, czy może ktoś orientuje się, istnieje duże prawdopodobieństwo podjęcia decyzji szybciej... jakie terminy w praktyce mają miejsce (mieszkam Warszawa Wola, więc, mniemam, sąd rejonowy dla W.W. przy al. Solidarności)
Data: 25/01/2009, 22:32
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 191

Zobacz cały wątek

Dziękuję za odpowiedź do mojego poprzedniego zapytania. Proszę o jeszcze jedną poradę, otóż jeżeli ma się odbyć niedługo sprawa o dział spadku ,to czy ja (matka ) na tej sprawie mogę wytąpić o wyznaczenie przez sąd osoby, która kontrolowałaby co zarządca spadkiem mojego małoletniego syna robi z jego częścią spadku (w testamencie był zapis że częścią spadku dla małoletniego zarządza wujek - do pełnoletności dziecka) czy muszę założyć odrębną sprawę w sądzie rodzinnym .Jeżeli odrębną to czy po sprawie o dział spadku czy jeszcze przed tą sprawą? Bardzo proszę o odpowiedź, za co z góry dziękuję.
Data: 2008-05-22, 17:12
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 577

Zobacz cały wątek

Witam .

Bardzo proszę o informację w prostej kwestii...
Otóż jestem spadkobiercą (jedynym) po Bracie (mieszkanie, konto, kilka przedmiotów).
Podobno mam złożyć wniosek o dział spadku do sądu (chyba rejonowego "mojego"?).
Jak go sformułować?
I - można chyba listem poleconym wysłać... nie wiem, jak wówczas rozwiązać kwestię ewent. opłaty skarbowej...?

Bardzo zależy mi na rychłej informacji, za którą z góry dziękuję

W
Data: 25/01/2009, 22:23
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 191

Zobacz cały wątek

Cytat:Na pewno.
Dział spadku nie jest tożsamy z rozporządzeniem udziałem. (Zniesienie współwłasności również nie jest tożsame z rozporządzeniem udziałem).

Ale pomijając już to, rozporządzenie udziałem jest ważne o ile nie narusza uprawnień pozostałych spadkobierców.Byłem u notariusza. Powiedział, że współwłaściciele maja prawo pierwokupu. Mają miesiąc czasu na określenie się. Jeśli sie nie określą w tym to transakcja będzie możliwa. No ale jeśli których będzie chciał skorzystać z tego prawa to chciałbym się dowiedzieć jak to się odbędzie. Przede wszystkim po jakiej cenie może współwłaściciel kupić.
Data: Pn, 12 mar 2007, 16:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 3673

Zobacz cały wątek

przy sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne:
Dokument stwierdzający prawo własności i podstawę nabycia – odpis z księgi wieczystej i wypis aktu notarialnego. W przypadku sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dla którego nie ma założonej księgi wieczystej takim dokumentem jest Przydział lokalu mieszkalnego wydany przez Spółdzielnię Mieszkaniową.
Wyrys z mapy ewidencyjnej potwierdzony przez Starostwo Powiatowe za zgodność z operatem ewidencji gruntów. Wyrys taki jest niezbędny w przypadku sprzedaży jakiejkolwiek działki gruntu, zabudowanej lub nie zabudowanej.
Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenie Urzędu Gminy o przeznaczeniu działki w planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości.
Wypis z rejestru gruntów Starostwa Powiatowego w pewnych przypadkach.
Zaświadczenie Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku, jeśli nieruchomość została nabyta w ten sposób.
Postanowienie Sądu w szczególnych przypadkach [dział spadku, nieletni].
Inne dokumenty których ma prawo żądać nabywca nieruchomości:
Zaświadczenie Urzędu Gminy o uregulowaniu podatku od nieruchomości.
Zaświadczenie Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Zaświadczenie ZUS o niezaleganiu ze składkami.
Zaświadczenie z działu ewidencji ludności Urzędu Gminy stwierdzające, że pod adresem sprzedawanej nieruchomości nie są zameldowane żadne osoby.
W przypadku sprzedaży budynku nie wykończonego: Pozwolenie na budowę, zatwierdzony Projekt budynku, wypełniony Dziennik budowy, Potokoły z przeprowadzonych odbiorów i inne dokumenty związane z prowadzoną budową.
Data: 2008-06-18, 11:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 469

Zobacz cały wątek

Sprawa jest rzeczywiście nie na forum, gdyz poruszyła Pani jednoczesnie wiele tematów a jest trochę mało danych by odpowiedziec wyczerpująco.Rozumiem, że zmarły nie pozostawił testamentu, a Pani mama jest ubezwłasnowolniona całkowicie Jeśli tak musicie wnieść do sądu o wszczęcie postępowania spadkowego. W sądzie właściwym miejscowo a dokładniej w wydziale cywilnym powinna Pani uzyskac dokładne informacje odnośnie dokumentów które powinna Pani dostarczyć W tym przypadku sąd może wyznaczyc kuratora dla mamy, lub kuratorem będzie któraś z osób uprawionych do spadku.
Po zakończeniu postępowania spadkowego możliwy będzie dział spadku. W wyniku podziału Pani lub Pani rodzeństwu będzie przysługiwało prawo własności nieruchomości. Nastąpią też oczywiście zmiany w księdze wieczystej. Po tym kroku jeśli Pani zostanie właścicielem proponuje wysłanie sąsiadowi pisma o konieczności rozbiórki postawionych niezgodnie z prawem budowlanym budynków. W przypadku jeśli to nie poskutkuje może Pani wnieść powództwo cywilne do sądu przeciwko sąsiadowi, oraz poinformować nadzór budowlany o samowoli. Reszta działań jest zależna od wyników tych które opisałem.
Na koniec parę uwag:
Postępowanie spadkowe nie jest ani kosztowne ani też trudne do przeprowadzenia o ile wszyscy spadkobiercy są zgodni.
Do chwili stwierdzenia nabycia prawa własności nie przysługują Pani prawa roszczeniowe w stosunku do sąsiada. Mogłaby to uczynić jedynie Pani mama przez pełnomocnika.
Jeśli coś pominąłem, a także za wszelkie literówki przepraszam.
Data: Pon 22-09-2008, 8:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 225

Zobacz cały wątek

Cytat: Konsekwencje są różnorodne:

1. Każdy z współwłaścicieli jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania rzeczy (np. czynsz) w cześci odpowiadającej jego udziałowi i to bez znaczenia czy zamieszkuje dany lokal czy nie. W związku z tym w razie zadłużenia mieszkania będziesz odpowiadać za długi w części odpowiadającej Twojemu udziałowi.

2. Co do kwestii pozbycia się problemu, to wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz się po prostu pozbyć kłopotu to dobrym rozwiązaniem jest dokonanie darowizny na rzecz brata albo zwrócenie się do sądu o dział spadku (umowny), w którym zawrzecie zgodny projekt zniesienia współwłasności w postaci przypisania mieszkania Twojemu bratu. Druga forma jest tańsza (300 zł) ale trochę się czeka na orzeczenie sądu. Jeżeli chcesz uzyskać jakieś pieniądze to także możesz starać się o dział spadku, zawierając w nim żądanie spłaty Twojego udziału wzamian za Twój udział w nieruchomości.Dziękuję bardzo za zadawalającą odpowiedz!
Ale nie bardzo rozumiem tą "drugą formę, tańsza (300zł).."

Nie rozumiem zabardzo, kto miałby dokonac spłaty za mój udział?
Czy chodzi o to, aby pozostali współwłaściciele mnie spłacili?
To też raczej nie mozliwe, pozostali dwaj bracia (pozostali współwłaściciele mieszkania) są takze wogóle niewypłacalni.....
A sprzedac udział obcej osobie - a znajdzie sie ktoś, kto kupiłby "taki" udział....
Dla mnie baaaardzo trudne to wszystko.
Dziękuję i pozdrawiam!
Data: 2009-01-27, 10:04
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 139

Zobacz cały wątek

Jest taka możliwość - darowizna z zastrzeżeniem, że nie ma być zaliczona na schedę spadkową - na mocy art. 1039 § 1 kodeksu cywilnego "Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia". Darwizna taka będzie wiązała się oczywiście z kosztami aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej, ale może Pani zgodnie ze swoją wolą rozporządzić swoim majątkiem. Testament nie gwarantuje uniknięcia późniejszych roszczeń, chyba że wydziedziczy Pani swoich spadkobierców, czyli pozbawi prawa do zachowku, ale ku temu muszą istnieć poważne przesłanki - art. 1008 k.c. Jeśli pasierb Pani córki jest małoletni, a Pani majątek nie jest obciążony (hipoteki, służebności) do takiej darowizny nie będzie potrzebna zgoda sądu opiekuńczego. Pozdrawiam.
Data: 20/01/2009, 23:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 195
Hej, mam następujący problem:
mój ojciec udzielił w 1994 r. pożyczkę swojej drugiej żonie (mojej macosze) w wysok. stanowiącej równowartość ponad 3 tys. dolarów. Umowa pożyczki sporządzona została w akcie notarialnym (!),w któym powiedziane było, że żona poddaje się egzekucji zgodnie z 777 pkt 4 kpc.
Termin płatności był do 31.12.1994 r. Pożyczka była udzielona bez wynagrodzenia czyli bez odsetek, jednak po upływie terminu płatności cała kwota miała podlegać oprocentowaniu w wys. odestek ustawowych.
Pożyczka oczywiście spłacona nie została, ojciec żadnych kroków przeciwko żonie nie przedsięwziął i zmarł w 2006 r. - pozostając z nią w zw. małż.
Aktualnie wydane zostało Postanowienie o stw. nab. spadku na rzecz jej i moją jako spadkobierców ustawowych. Chcę wytoczyć sprawę o dział spadku.
I teraz dwa pytania:
1. Czy może się macocha w tej sytuacji bronić zarzutem przedawnienia tej wierzytelności?
2. Jeśli nie to czy mogę ja - jako spadkobierca wykorzystać ten akt notarialny umowy pożyczki jako tytuł egzekucyjny? Czy jako spadkobierca mam takie prawo przeciwko macosze - także jak by nie było - spadkobierczyni?
dziękuję z góry za opinie
pozdrawiam
Adam
Data: on Pią Wrz 07, 2007 10:10 pm
 
Wyświetleń 1389

Zobacz cały wątek

Cytat: Opłata stała od wniosku o dział spadku, zawierający zgodny projekt zniesienia współwłasności wynosi 300 zł. Jeżeli chciałabyś dokonać darowizny u notariusza (przy nieruchomościach jest to obowiązkowe) to zapłacisz u niego taksę notarialną (jakiś procent od wartości mieszkania) oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, będzie to kwota wyższa niż 300 zł, więc dlatego nadmieniłem, że pierwszy sposób jest tańszy ale bardziej rozciągnięty w czasie. Darowizna byłaby lepszym rozwiązaniem w przypadku gdyby koszty transakcji pokrył Twój brat. Co do spłat, jeżeli są niewypłacalni no to może należy wystąpić do sądu o przyznanie mieszkania Tobie w zamian za spłatę braci!Dziękuję naprawdę bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Faktycznie, trudne to wszystko.
I najprawdopodobniej raczej nie zostanie mi nic innego - jak darowizna...
Może to lepsze niz później długi....
Spłacić braci...
Z mojej strony to też nie możliwe.... 3/4 kwoty ceny 50 metrowego mieszkania w dużym mieście, to przecież kolosalna wartość, w moim przypadku to nie możliwe.

Tak to bywa, kiedy "spadkodawcy" nie zostawiają testamentu....
Dziękuję i pozdrawiam!
Data: 2009-01-27, 10:40
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 139

Zobacz cały wątek

Dziękuje za odpowiedź .
Wyjaśnię tylko, że budynek leży częściowo na działce należącej do spadku a częściowo na działce innego właściciela . Nie jest to bliźniak ( ma kilka lokali) – jeden lokal znajduje się na dwóch działkach .
Dlatego dział tej nieruchomości jest bardzo skomplikowany.
Pozdrawiam
Data: 26/01/2009, 12:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 86

Zobacz cały wątek

Niestety, wszystkie dzieci dziedziczą w częściach równych i tylko od Państwa zależy, czy się dogadacie i czy dom przypadnie bratu, a siostry zgodzą się na to, by dział spadku odbył się bez spłat. W postępowaniu przed sądem można podnieść, iż brat ponosił koszty związane z remontami i utrzymaniem domu, co zmniejszy wartość spadku i obniży ewentualną wysokość spłat. Pozdrawiam.
Data: 13/01/2009, 13:29
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 233

Zobacz cały wątek

Jeśli brat nie chce zrezygnować ze spadkowego lokalu należy wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku - wskazując, że wnosi Pani o przyznanie jej własności tego lokalu z obowiązkiem spłaty brata z jego udziału we własności.
Data: Wczoraj 10:45
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 148

Zobacz cały wątek

zastanawiam się w jaki sposób chcecie dokonać działu spadku bo zazwyczaj robi się to tak, żeby jedna osoba była właścicielem całego spadku prościej mówiąc likwiduję się udziały i nie wiem jaką decyzje podejmie sąd odnośnie małoletniego ale wydaje mi się że to powinna być oddzielna sprawa chociaż możesz zapytać już na rozprawie o dział spadku i sąd może podjąc odpowiednie kroki.. Sąd nie powinien niczego dzielić bez zgody sądu rodzinnego co do spadku małoletniego..
Data: 2008-05-23, 10:58
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 577

Zobacz cały wątek

Zamieszkuje wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkanie po zmarłej babci (matce mego ojca) którą się opiekowałem podczas jej choroby.Babcia przed 11 lat temu zameldowała mnie u siebie na pobyt stały.Mimo wszystko nie sporządziła testamętu.Teraz toczy się sprawa o dział spadku w której dopuszczono dowód z opini biegłego rzeczoznawcy majątkowego,który to oszacował wartość majątku i złożył propozycje spłaty trojga rodzeństwa mojego ojca tak by ojcu zastała przypisana całość majątku i bym mógł w późniejszej drodze zostać przez niego obdarowany tym spadkiem i nadal zamieszkiwać to mieszkanie.Teraz jedna z ciótek (siostra taty) zadeklarowała chęć wykupu tego mieszkania i nakłania mnie i moją rodzinę do wymeldowania się z niego (ja,żona i dwoje dzieci jesteśmy zameldowani na stałe) ojciec nie godzi się na takie rozwiązanie i chce wykupić udziały od swego rodzeństwa.W związku z tym mam pytanie.1- Czy w tym wypadku mamy prawo pierwokupu, 2 - Czy ojciec musi godzić się na sprzedaż swojej części,czy może mu to być narzucone np. przez sąd 3 - Czy mogą mnie pozostali spadkobiercy wymeldować z tego mieszkania 4 - Na jakich warónkach ewentualnie mogą się mnie pozbyć 5 - Czy ciotka może wykupić mieszkanie nawet bez zgody ojca jako jednego ze spadkobierców i nałożyć na mnie czynsz bądź mnie później wymeldować ?

Dodaję że w owym mieszkaniu jesteśmy zameldowani jedynie my czyli ja żona i dwoje
dzieci.Udziały w tym spadku mają ojciec i troje jego rodzeństwa, dlatego myślałem że
ciotka która sógeruje chęć wykupu tego mieszkania może za porozumieniem się z którymś
z pozostałych spadkobierców połączyć swoje udziały do np. 1/2 własności i mieć już
powiedzmy połowe w tym spadku co da jej przewage.Tutaj cały czas nasówa mi się
pytanie czy można w tym wypadku przejąć (wykupić) udział któregoś ze współwłaścicieli
np. przez zrzeczenie się przez niego na rzecz siostry lub brata.Czy też takiej
możliwości nie ma powiększenia sojej części.Podam przykład czy ojciec może nabyć
udział swej siostry w spadku po przez zrzeczenie się przez nią na jego rzecz jakimś
aktem notarialnym lub sądownie, a może taka sytuacja nie może mieć miejsca?
Data: 2008-06-09, 12:45
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 412

Zobacz cały wątek

Muszę podać wartośc nieruchomości do dparwy o dział spadku ale nie mam pojęcia jaka byłaby wiarygodna.
Jest to nieruchomość o pow.0,62ha zabudowana połową domu o pow.ok100m2 oraz małym zabudowaniem gospodarczym-ma ok. 60-70 lat, położona na wsi.
Jest to w województwie zachodniopomorskim, okolice Stargardu Szczecińskiego ok.10 km
Bardzo proszę o pomoc
Data: Sro 07-12-2005, 10:30
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 700

Zobacz cały wątek

Na pewno.
Dział spadku nie jest tożsamy z rozporządzeniem udziałem. (Zniesienie współwłasności również nie jest tożsame z rozporządzeniem udziałem).

Ale pomijając już to, rozporządzenie udziałem jest ważne o ile nie narusza uprawnień pozostałych spadkobierców.
Data: Pn, 12 mar 2007, 09:49
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 3673

Zobacz cały wątek

Witam,

zgodnie z art. 1039 Kodeksu Cywilnego Twój dziadek może żądać zaliczenia owej darowizny na schedę spadkową, chyba że w umowie darowizny jest wyraźnie wskazane inaczej.

Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.

Natomiast jeśli, jak się domyślam, Twój dziadek i babcia w chwili sporządzenia umowy darowizny byli małżeństwem i między nimi istniała wspólność majątkowa to taką darowiznę
należy ocenić jako udzieloną po połowie, czyli połowa od dziadka i połowa od babci, a wiec Twój dziadek nie powinien żądać zaliczenia całej darowizny na schedę spadkową.

Co do kwestii wezwania przez adwokata Twojego dziadka do umownego działu spadku jest ona oczywiście dobrowolna i nie masz obowiązku jej podpisywać. Jest to umowa między Tobą a Twoim dziadkiem co do podziału spadku.

Zasadą wyrażoną w art. 98 Kodeksu Postępowania Cywilnego jest, że koszty procesu, w tym zastępstwa procesowego, pokrywa strona, która przegrywa proces.

Art. 98. § 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
§ 3. (64) Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.
§ 4. (65) Wysokość kosztów sądowych, zasady zwrotu utraconego zarobku lub dochodu oraz kosztów stawiennictwa strony w sądzie, a także wynagrodzenie adwokata regulują odrębne przepisy.
Data: 2008-04-08, 20:56
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 505

Zobacz cały wątek

Sprawy życiowe, które nas dotykają, a nie zawsze wiemy co i jak! Może, to Ci pomoże? -

- Zanim napiszesz do Rzecznika - przeczytaj
- Choroby zawodowe
- Dowody osobiste
- Dział spadku
- Dziedziczenie ustawowe
- Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w Strasburgu
- Europejska Konwencja Praw Człowieka- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu
- Instytucje negocjacyjne w procesie karnym
- Jak odwołać testament?
- Jak sporządzić ważny testament?
- Kasacja w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia
- Nabycie prawa własności w drodze zasiedzenia
- Ochrona posiadania w przypadku bezprawnego naruszenia
- Ochrona prawa własności
- Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
- Prawa socjalne repatriantów
- Prawo dostępu do Informacji Publicznej
- Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności
- Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
- Rozwód a separacja
- Sądowe ustalenie ojcostwa oraz uznanie dziecka
- Skarga do Komitetu Praw Człowieka w Genewie
- Skarga do sądu administracyjnego
- Skarga Konstytucyjna
- Sposoby nabycia obywatelstwa polskiego
- Świadczenia alimentacyjne dla dziecka
- Świadectwo pracy
- Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Ustalenie istnienia stosunku pracy
- Ustanowienie służebności drogi koniecznej
- Ustawowe dziedziczenie gospodarstw rolnych
- Uznanie za repatrianta
- Wady oświadczenia woli
- Wspólnota mieszkaniowa według ustawy o własności lokali
- Wstąpienie w stosunek najmu
- Wydanie paszportu
- Wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozwodzie
- Wymogi i procedura zawierania małżeństw przez cudzoziemców na terenie RP
- Wypadek przy pracy
- Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego
- Zachowek
- Zakaz konkurencji w prawie pracy
- Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym
Data: 2006-06-20, 22:35
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 968

Zobacz cały wątek

Proszę wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie dział spadku - w którym będzie Pani wykazywać, że w skład spadku wchodzą środki zgromadzone przez mamę na polisie.

Pytanie tylko czy mama nie wskazała w tej polisie siostry jako osoby upoważnionej na wypadek śmierci - wówczas wypłacona jej kwota nie wchodzi do spadku.
Data: 2009-02-08, 19:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 19

Zobacz cały wątek

W przypadku mieszkania własnościowego sytuacja jest zupełnie inna. Takie mieszkanie jest dziedziczne (wchodzi do spadku) i ewentualne zniesienie współwłasności w wyniku spadkobrania wymaga bądź sporządzenia aktu notarialnego bądź postępowania sądowego o dział spadku.
Data: Wczoraj 10:39
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 103

Zobacz cały wątek

Jeśli do spadku nie weszła cała nieruchomość (tylko udziały) to dział spadku należy połączyć ze zniesieniem współwłasności. Zasadniej jest wówczas osobno wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, a po jego uzyskaniu o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności.
Data: Wczoraj 13:07
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 37
Sprawy życiowe, które nas dotykają, a nie zawsze wiemy co i jak! Może, to Ci pomoże? -

- Zanim napiszesz do Rzecznika - przeczytaj
- Choroby zawodowe
- Dowody osobiste
- Dział spadku
- Dziedziczenie ustawowe
- Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w Strasburgu
- Europejska Konwencja Praw Człowieka- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu
- Instytucje negocjacyjne w procesie karnym
- Jak odwołać testament?
- Jak sporządzić ważny testament?
- Kasacja w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia
- Nabycie prawa własności w drodze zasiedzenia
- Ochrona posiadania w przypadku bezprawnego naruszenia
- Ochrona prawa własności
- Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
- Prawa socjalne repatriantów
- Prawo dostępu do Informacji Publicznej
- Przerwa w odbywaniu kary pozbawienia wolności
- Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
- Rozwód a separacja
- Sądowe ustalenie ojcostwa oraz uznanie dziecka
- Skarga do Komitetu Praw Człowieka w Genewie
- Skarga do sądu administracyjnego
- Skarga Konstytucyjna
- Sposoby nabycia obywatelstwa polskiego
- Świadczenia alimentacyjne dla dziecka
- Świadectwo pracy
- Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Ustalenie istnienia stosunku pracy
- Ustanowienie służebności drogi koniecznej
- Ustawowe dziedziczenie gospodarstw rolnych
- Uznanie za repatrianta
- Wady oświadczenia woli
- Wspólnota mieszkaniowa według ustawy o własności lokali
- Wstąpienie w stosunek najmu
- Wydanie paszportu
- Wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozwodzie
- Wymogi i procedura zawierania małżeństw przez cudzoziemców na terenie RP
- Wypadek przy pracy
- Wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego
- Zachowek
- Zakaz konkurencji w prawie pracy
- Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym

Zobacz cały wątek

W 2007 roku przeprowadzono sprawę spadkową po zmarłym rodzicu, który nie zostawił testamentu. Na mocy dziedziczenia ustawowego, każdemu z dwojga rodzeństwa przypadł udział ½ części pozostawionego przez rodzica mieszkania. Jedno z rodzeństwa wraz ze swoją rodziną mieszkało wspólnie z rodzicem w tym mieszkaniu (i nadal tam mieszka) a drugie za życia rodzica otrzymało darowiznę pieniężną, czyli masę spadkową stanowi suma aktualnej wartości pozostawionego mieszkania i tej darowizny. Wobec powyższego, aby znieść współwłasność na korzyść dziecka pozostałego w mieszkaniu powinno ono spłacić rodzeństwo w kwocie wynikającej z czysto matematycznego rachunku masy spadkowej i wielkości udziałów każdego ze spadkobierców. Spadkobierca pozostały w mieszkaniu o żadnej dopłacie i polubownym załatwieniu sprawy przed notariuszem (zniesienia współwłasności za dopłatą, aby sam mógł dysponować całością mieszkania) nie chce słyszeć i wystąpił do sądu o zniesienie współwłasności i dział spadku z dodatkowym wnioskiem dotyczącym pokrycia kosztów sprawy w całości przez pozwaną osobę, tj. swoje rodzeństwo nie zamieszkujące w tym mieszkaniu. W związku z tym nasuwa się kilka pytań:

1. We wniosku podana jest zaniżona zdaniem pozwanej osoby wartość mieszkania, o około 25% w stosunku do wyceny przyjętej przez urząd skarbowy przy płaceniu podatku od spadku oraz aktualnych cen rynkowych. Nie ma też we wniosku żadnego dowodu na podstawie której wnosząca sprawę osoba takiej wyceny dokonała. W związku z powyższym czy pozwana osoba może dokonać jeszcze przed pierwszą sprawą takiej wyceny, zamawiając ją u rzeczoznawcy i biegłego sądowego na własny wniosek i koszt i taką wycenę dołączyć jako dowód na pierwszej sprawie (żeby uniknąć ewentualnego odroczenia sprawy na czas sporządzenia takiej wyceny na polecenie sądu). Po prostu czy taka opinia będzie wiążąca dla sądu i będzie mogła być dowodem w sprawie zgłoszonym przez pozwaną osobę, czy też brane są przez sąd tylko opinie zlecone na jego polecenie podczas rozpatrywania sprawy na sali sądowej?

2. Co z kosztami zapłaconego przez pozwaną osobę podatku od spadku (powód był zwolniony z jego płacenia) w przypadku zniesienia współwłasności, czy będą one doliczone do kwoty spłaty?

3. Czy możliwym jest fakt sądowego zniesienia współwłasności bez zasądzenia spłaty na podstawie tego, że jak napisano we wniosku pozwana osoba nigdy w tym mieszkaniu nie mieszkała i zdaniem powoda nie interesowała się sprawami codziennymi rodzica za jego życia, a otrzymana darowizna w chwili jej otrzymania stanowiła wówczas równowartość dziedziczonego po śmierci udziału? Dział spadku i jego wycena dokonywana jest przecież wg cen aktualnych a nie wg cen obowiązujących w chwili otrzymywania darowizny.

4. Czy uzasadnionym jest fakt aby w tej sytuacji osoba pozwana miała pokryć koszty przedmiotowej sprawy sądowej?
Data: 2009-02-06, 22:50
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 84