Zobacz cały wątek

My składamy do US zeznanie roczne CIT-8 oraz sprawozdanie finansowe za poprzedni rok i to wystarcza, ponieważ dochody stowarzyszeń (tu- OSP) nie prowadzących działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Kilka lat wstecz za mojej prezesury, musiałem jeszcze składać oświadczenie, że "jednostka nie uzyskuje przychodów o których mowa w art....itd. Na szczęście ten wymóg podobno jest zniesiony. Bardziej szczegółowo rozliczają się jednostki posiadające status OPP. Tu zresztą masz trochę szczegółów http://ksiegowosc.infor.pl/poradniki/33 ... CIT-8.html
Cytat:strażak sam sobie kupił mundur


Moim zdaniem skoro faktura wystawiona jest na OSP to powinien tą kwotę od Skarbnika otrzymać, żeby bilans się zgadzał. Co zainteresowany zrobi z tą kasą to jego rzecz -może np z powrotem wpłacić na konto OSP.
Data: piątek, 6 lut 2009, 18:56
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 53

 

Zobacz cały wątek

Cytat:A ktoś się zastanawiał nad prawnymi aspektami tego typu akcji? Slip akurat problemów z prawami autorskimi do logo by nie robił , ale dochodzą faktury od zamówienia u wykonawcy koszulek, a następnie kwestia podatku VAT (albo nawet gorzej: prowadzenia działalności gospodarczej) przy odsprzedaży Wam. No i z tego punktu widzenia już nie jest tak kolorowo...deZZember: a czy chcesz z tego tytułu czerpać korzyści materialne? Bo ja nie muszę i mógłbym rozsyłać po cenie, za jaką zakupiliśmy je od wykonawcy plus opłaty za przesyłkę. W takiej sytuacji o żadnej działalności gospodarczej ani VATach nie ma mowy.
Data: Śr kwi 23, 2008 11:38
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 31
Wyświetleń 1619

Zobacz cały wątek

Cytat:deZZember: a czy chcesz z tego tytułu czerpać korzyści materialne? Bo ja nie muszę i mógłbym rozsyłać po cenie, za jaką zakupiliśmy je od wykonawcy plus opłaty za przesyłkę. W takiej sytuacji o żadnej działalności gospodarczej ani VATach nie ma mowy.


A czy to dla urzędu skarbowego ma znaczenie? A poza tym jak udowodnisz, że nie zarabiasz na tym? Będziesz brał fakturę z poczty? Kto tu będzie płatnikiem vat - serwis, czy użykownik, który zakupi koszulkę? Haracz państwu i tak musisz zapłacicz... Ten sam problem dotyczy ludzi, co sprzedają na Allegro.

EDIT:

Sorry, łączenie postów nie działa
Data: Śr kwi 23, 2008 11:52
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 31
Wyświetleń 1619

Zobacz cały wątek

Cytat:O ile się nie mylę, u mnie w Łodzi piszemy pismo do US o mniej więcej takiej treści:

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź – Sikawa uprzejmie prosi o zwolnienie z comiesięcznego rozliczenia się drukiem CiT.
Prośbę swą motywujemy tym, że nie prowadzimy działalności gospodarczej, a środki finansowe uzyskane z innych źródeł niż Urzędu Miasta Łodzi będą przeznaczone na cele statutowe.
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby, za co z góry dziękujemy.

o coś takiego chodzi ?
Pozdrawiamzmiana planów - jutro będę w skarbówce to się dopytam i o te comiesięczne rozliczanie się i o ten CIT co muszę do konca marca złożyć.
Data: wtorek, 4 mar 2008, 23:35
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 1390

Zobacz cały wątek

O ile się nie mylę, u mnie w Łodzi piszemy pismo do US o mniej więcej takiej treści:

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź – Sikawa uprzejmie prosi o zwolnienie z comiesięcznego rozliczenia się drukiem CiT.
Prośbę swą motywujemy tym, że nie prowadzimy działalności gospodarczej, a środki finansowe uzyskane z innych źródeł niż Urzędu Miasta Łodzi będą przeznaczone na cele statutowe.
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby, za co z góry dziękujemy.

o coś takiego chodzi ?
Pozdrawiam
Data: wtorek, 4 mar 2008, 23:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 1390

Zobacz cały wątek

Witam ponownie.
Druhowie, tę informację potwierdził dr Sypniewski z Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Art.24f. ust.1 "Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działaloności"
OSP w statucie ma zapis o prowadzeniu działalności gospodarczej i działa na mieniu komunalnym gminy.
Data: sobota, 10 lut 2007, 12:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 3824

Zobacz cały wątek

W opinii prawnej zamieszczonej na stronie internetowej ZG ZOSP RP istnieje zapis: Przepisy ustawy o samorządzie gminnym zakazują radnym rad gmin pełnić funkcje członków zarządu Stowarzyszeń, a więc również i Ochotniczych Straży Pożarnych, które prowadzą działalność gospodarczą i jeżeli taka działalność opiera się na wykorzystaniu mienia gminy, w której radny uzyskał mandat.

Moim zdaniem, i po zapoznaniu się z naszymi możlwiościami wynika, że jeśli OSP nie prowadzi działalności gospodarczej - co musi być podjęte Uchwałą Walnego Zebrania - to Prezes takowej OSP nie ma obowiązku zrezygnować z funkcji Prezesa OSP na rzecz Radnego...

W związku z powyższym naszym zdaniem jeśli ktoś kogoś wzywa do ustąpienia mają zastosowanie procedury opisane przez kolegę: "neostrada...."

Jednak rada jest taka aby zrezygnował z funkcji Prezesa OSP.
Data: piątek, 16 lut 2007, 21:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 3824

Zobacz cały wątek

Otrzymałem uzupełniającą opinię prawną od adw. Krzysztofa Miazgi z ZG ZOSP RP. Cyt. Dla oceny sytuacji decydujący jest nie zapis statutu co do możliwości prowadzenia przez OSP dzialalności gospodarczej,lecz faktyczne prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. Z uwagi na 4 letnią kadencję radnych oraz szerokie rozumienie pojęcia działalności
gospodarczej w ustawie o samorządzie gminnym zdarzenie mające
miejsce w okresie kadencji radnego mogące być ocenione jako działal -
ność gospodarcza może mieć bardzo niekotrzystne dla radnego konsek-
wencje w postaci wygasnięcia mandatu radnego. Zdarzeniem podcią -
gniętym pod działalność gospodarczą będzie np. organizowanie przez
OSP dyskoteki, czy wynajmowanie pomieszczeń.
Data: poniedziałek, 26 lut 2007, 08:37
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 3824

Zobacz cały wątek

Będzie to co dzieje się w każdym biznesie. Monopolizacja - z tego artykułu jednoznacznie to wynika, nawet jeżeli twierdzą żę chcą niezależnych zespołów. Tak naprawdę je wykoszą (zresztą ile ich tak naprawdę teraz jest?), w zamian wejdą kolejni wielcy producenci samochodowi np. Volkswagen, czy nawet indyjska Tata, a i Chińczycy pewnie w końcu też się dołączą. Rezultat będzie taki że F1 straci jeszcze bardziej na widowiskowości, aczkolwiek mogą się starać ją przywrócić, tyle że jak na razie idzie słabo. Potem jeśli F1 będzie mieć szczęście pojawi się jakiś wizjoner i przemieli ją zupełnie i zabawa zacznie się od początku, albo F1 upadnie. Ten proces nazywa się twórczą destrukcją i dotyczy każdego rodzaju działalności gospodarczej.
Data: Śr maja 21, 2008 13:10
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 257
Wyświetleń 13161

Zobacz cały wątek

Akademia Edukacji Regionalnej rozpoczęła projekt pn. POMORSKA AKADEMIA BIZNESU w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Celem projektu jest aktywne wsparcie osób dążących do tworzenia nowych miejsc pracy poprzez samozatrudnienie oraz budowanie postaw kreatywnych służących rozwojowi przedsiębiorczości na terenie województwa pomorskiego.

W ramach projektu pomocą zostaną objęte 24 osoby, dla których zagwarantowane będą szkolenia i doradztwo w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparcie pomostowe, średnio 900 zł miesięcznie i dotacja inwestycyjna do 40 tys. zł.

Więcej informacji uzyskać można pod adresem:
Data: w Pią Sty 16, 2009 7:59 am
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 55

Zobacz cały wątek

Cytat:
Cytat:Takie zarzuty potwierdza policja, ITD, prasa, fachowcy z branży ale oczywiście według Arona wszyscy oni
kłamią, oczerniają prywatnych przewoźników bo kochają hadziewiony i peery z PKS-u.

Widzisz, tylko że dopóki PKS jest własnością państwa i kontrolują go podlegli temuż państwu funkcjonariusze, to takie podejrzenia będą uzasadnione. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakazanie prowadzenia działalności gospodarczej przez państwo, ale w naszych warunkach to raczej mało prawdopodobne. Zauważ np., że kiedy wprowadzano VAT, to każdy państwowy monopolista mógł sobie podnieść ceny uzasadniając to właśnie VATem, a na prywatne sklepy i przedsiębiorców ówczesny minister finansów Epaminondas Jerzy Osiatyński nasłał inspekcję kontrolującą ceny (!!!) i groził karami.Które podejrzenia będą uzasadnione bo nie bardzo zrozumiałem. Te Arona, czy te całej reszty?
Data: piątek, 25 lipca 2008, 13:02
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2268
Wyświetleń 118501

Zobacz cały wątek

wnp.pl (Tomasz Cukiernik) - 30-12-2008 07:52

Syndyk masy upadłości ponownie ogłosił przetarg na sprzedaż Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Wałbrzychu Sp. z o.o. jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Cena minimalna wynosi 4,95 mln zł netto. Cena minimalna w przetargu ogłoszonym w lipcu 2008 r. wynosiła 6,65 mln zł netto.

Przetarg jest dwuczęściowy i ma w pierwszej części charakter pisemny (ofertowy), a w drugiej – ustny (aukcja).

Oferty należy składa do 13 stycznia 2009 r., a ich rozpoznanie nastąpi w dniu następnym.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/syndyk-spr ... 0_0_0.html
Data: wtorek, 30 grudnia 2008, 21:43
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 766

Zobacz cały wątek

Jeśli nie ma to albo określają to odrębne przepisy albo tzw. "powszechnie przyjęte normy lub reguły"..... I tu często w przypadku spraw spornych musi wypowiedzieć się np. rzeczoznawca a jeśli jedna ze stron nadal się nie zgadza to i sprawa kończy się w Sądzie

Należy pamiętać, ze nie tylko Sprzedawca muzi znać swoje obowiązki ale również i Klient To nie jest tak, że coś podpisuję albo kupuję i nic mnie nie obchodzi

Powiem tak, skończyłem Polibudę i myślałem, że to jest gąszcz nie do przejścia... ale teraz jestem na wydziale prawa i dopiero głowa puchnie... Niestety w ramach przepisów konsumenckich również Mało kto zdaje sobie sprawę, zę jeśli ten sam towar kupujesz jako Konsument (Osoba Fizyczna) obowiązują Cie inne przepisy niż w przypadku gdy ten towar będziesz kupował do celów działalności gospodarczej (Firma)

Ale chyba zboczyliśmy z tematu
Data: 17 paź 2006, o 23:01
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 51
Wyświetleń 12995

Zobacz cały wątek

Pan wojewoda działa...

Stanisław Możejko nie będzie komisarzem w Świnoujściu, nie
zostanie nim także obecny prezydent, ani żaden z jego
zastępców. Wojewoda zachodniopomorski odniósł się w ten sposób
do obaw obecnego prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza,
który był dziś gościem ‘Rozmowy pod krawatem’. Prezydent
Świnoujścia nie złożył w terminie wymaganego oświadczenia o
prowadzeniu działalności gospodarczej przez żonę. Oznacza to,
że straci mandat. Podobna sytuacja jest także w Wolinie,
Rewalu i 10 innych gminach w naszym województwie. Wojewoda
zapowiedział, że każdy przypadek będzie traktowany
indywidualnie, tak też będzie ustalony termin wyborów dla
każdej gminy. Prezydent Świnoujścia zapowiedział, że
wystartuje w ponownych wyborach.

Polskie Radio Szczecin
Data: Czwartek, 25 Sty 2007, 18:58
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 214
Wyświetleń 8910

Zobacz cały wątek

Cytat:Proponuję w KM i KM-M taką anarchię jaka jest np. w sklepach spożywczych czy komunikacji międzynarodowej.


No, ja chciałbym żeby busiarzy obowiązywały te same zasady co właścicieli sklepów spożywczych. Osobiście nie spotkałem się ze sklepem spożywczym bez kasy fiskalnej. Dużo jako turysta chodziłem po Beskidach i nawet w najbardziej zapadłej wiosce, gdy robiłem jakieś zakupy, pracowicie wklepywał w tą kasę nawet każdą bułkę za 30 gr. A tymczasem busiarze bardzo często pobierają opłatę za przejazd nie rejestrując tego w kasie fiskalnej, a zdarzają się tacy busiarze, którzy tych kas ciągle w ogóle nie mają. Niech będzie wolność działalności gospodarczej, ale na równych prawach dla wszystkich, ale nie tak, że busiarze są świętymi krowami, którzy nie przestrzegają przepisów i nic im się za to nie dzieje.
Data: środa, 14 kwietnia 2004, 12:07
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2268
Wyświetleń 118501

Zobacz cały wątek

1. Ogłoszenia mogą umieszczać tylko zarejestrowani członkowie Infobus BusForum.
2. Ogłoszenia powinny dotyczyć transportu. Dopuszczalne są ogłoszenia z innych niż autobusy gałęzi transportu: kolei, samolotów, statków i in.
2. Ogłoszenia nie mogą reklamować działalności gospodarczej.
3. Ogłoszeniach należy podać namiary na ogłoszeniodawcę (co najmniej e-maila - o ile nie ma tego podanego (ujawnionego) w profilu).
4. Zastrzegam sobie prawo do usuwania ogłoszeń sprzecznych z zasadami bez tłumaczenia się.
Data: wtorek, 28 października 2003, 19:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1073

Zobacz cały wątek

Otrzymałem dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dochód ten nie jest opodatkowany (odpowiednie wykładnie można znaleźć na stronie MF).
Niestety środek trwały zakupiony z dotacji nie podlega amortyzacji (czyli nie stanowi mojego kosztu), taka sama sytuacja występuje w przypadku tzw. wartości niematerialnych i prawnych (np. licencje na oprogramowanie). Natomiast co jest pocieszające zgodnie z wykładnią, VAT od wszystkich wydatków sfinansowanych z dotacji podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Mój problem polega na tym, że na jednej fakturze posiadam oprócz środka trwałego inne pozycje i nie wiem w jaki sposób mógłbym rozdzielić te pozycje z faktury: na te, które mogę zaliczyć w koszty od tych, które odliczeniu nie podlegają (środek trwały, oprogramowanie).
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Robert
Data: 02.10.2008 22:30
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 264

Zobacz cały wątek

Nie bardzo rozumiem, ale przedstawię kilka zasad ogólnych:

1. w zestawieniu, to nie jest formalnie część składki zdrowotnej, którą można odjąć od podatku,
ale kwota odejmowana od podatku, czyli nie ważna za co i komu

Przepisy się zmieniają dosyć często i pod tym względem program ma być odporny na twórczość.

2. wydruk książki ma się nijak do zestawienia podatku dochodowego, czyli
na wydruku mogą wystąpić pozycje wyłącznie z księgi dokumentów

3. nie mogę wbudowywać trwałych mechanizmów dla prowadzących działalność jako osoby fizyczne
ponieważ z założenia jest to oprogramowanie dla każdej formy działalności gospodarczej

Brak stałych procedur jest rekompensowany współpracą kadrowca z vatowcem,
tj. kilka kliknięć i po sprawie. Księgowanie ręczne składek ZUS jest zawsze narażone na bubu
Data: 20.10.2008 17:11
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 520

Zobacz cały wątek

On 2003-08-14 08:35, mistral napisał:
Taka sytuacja to nic innego jak nieudolność władz samorządowych. Już tyo pisałem: to władze samorzadowe wydają zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej, wydają zgodę na uruchomienie komunikacji regularnej, koordynuja rozklady jazdy. I nie potrafia tego wszystkiego wyegzekwować.
Może w najbliższych wyborach samorządowych wziąc pod uwagę na kogo głosować. Nikt mi nie powie, że nie mozna wyegzekwować normalności.
POZDRAWIAMChyba krwia i zelazem. Teraz chyba nie pozostalo mi nic innego jak glosowac na kaczora donaldka - inni juz byli.
Data: sobota, 30 sierpnia 2003, 04:39
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 3913

Zobacz cały wątek

Nie musi być szczegółowego zapisu o przyjmowaniu 1% podatku.

W większości statutów zawarty jest zapis, w części Majątek, Fundusze i działalność gospodarcza OSP.

W skrócie.
Majątek OSP powstaje z:
składek członkowskich,
dotacji, darowizn, spadków i zapisów,
dochodów z majątku i imprez,
ofiarności publicznej,
wpływów z działalności gospodarczej.

dochody z działalności gospodarczej i uzyskane fundusze OSP, musza być w całości przeznaczone na realizacje działalności statutowej. Nie wolno np. podzielić ich pomiędzy członków OSP.

Wpłata 1 % podatku jest darowizną.
Data: środa, 1 mar 2006, 00:42
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 422

Zobacz cały wątek

Cytat:@ Grooby
ps. nie jestem pewien czy dalej obowiązuje ten przepis o obowiązkowym koncie firmowym przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Popraw mnie jak się mylę
PozdroTak, dalej obowiązuje
Prawo o działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania rachunku bankowego, o którego posiadaniu należy powiadomić urząd skarbowy. Gdy jednak przedsiębiorca nie prowadzi jeszcze działalności gospodarczej, jego obrót wynosi zero złotych, nie ma obowiązku posiadania rachunku bankowego i urząd skarbowy nie może żądać dostarczenia umowy o prowadzeniu
rachunku bankowego.Więc nie ma zanczenia czy obroty firmy wynoszą 1 zl, czy 1 milion konto musi być. Pocieszeniem może być fakt że ostatnio kilka banków nie pobiera opłat za jego prowadzenie.
Data: wtorek, 3 lutego 2009, 13:54
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 49
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

Heh wywiadu to jeszcze ani widu ani słychu..

Po drodze miałem parę problemów.. Najpierw musiałem zrezygnować z ISDN.. Jak się okazuje jest to baaaardddzoo długa procedura.. Po drugie piony weryfikujące dokumenty klienckie przez TPSA zatrudniają na tyle niekompetentnych ludzi że uznały mój wniosek jako zgłoszenie osoby prywatnej mimo zamieszczonych załączników typu wpis do ewidencji i takie tam odnośnie prowadzonej działalności gospodarczej..

Pozostaje mi cierpliwie czekać i płakać w kąciku.. Co dziwniejsze doszło do trochę absurdalnej sytuacji..

Klientów już mam.. Łącza jeszcze nie
Data: Pią, 09 Lut 2007 17:25:20
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 47
Wyświetleń 6881

Zobacz cały wątek

Cytat:

O dzialalnosci itd to sobie moze gdzies poczytam, ale nie wiem jak to jest z rozliczaniem bo gdy np. wezme lacze za 170zl miesiecznie, a wystawie 3 faktury po 35 zl to bede tak naprawde stratny 65zl, to czy wtedy mam jakis zysk?? Kiedy jakis tam urzad twierdzi ze ja cos zarobilem i od tego musze im cos zwrocic podatek??ale inteligentny to chyba jestes? wiec jak masz rozum to w jaki sposób z debetem 65zł miesiecznie chcesz udzwignąć koszty prowadzenia działalności gospodarczej? ja to robie dodatkowo więc płacę "tylko" niecałe 200zł za ZUS zdrowotny, a jak ma to być twoja jedyna scieżka dochodu to do zapłaty jest troszke wiecej ;), poza tym musisz prowadzić ksiegowość, albo zlecać to komuś ( u mnie to 100zł/mies) więc sam sobie przelicz... poza tym to jest kilka postów o wifi w bloku, jak dla mnie to bez sensu, lepiej kablem...
Data: Sro, 20 Cze 2007 15:43:51
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 2145

Zobacz cały wątek

Mam spółkę z kumplem - wpisy do ewidencji działalności gospodarczej mamy oboje na to samo, do tego umowa spółki cywilnej (z netu), nip i regon jest nadany na spółkę, klienci podpisują umowy z xxxx s.c.

od początku działamy jako spółka, więc ciężko mi powiedzieć, co by było, gdybyśmy chcieli zrobić to po podpisaniu umów z klientami (klient podpisywał umowę z firmą X, a potem firma przeobraża się w Y s.c.).

jeśli chodzi o zus - płatnikiem również jest xxxx s.c.

załatwienia to głównie urząd miasta (wpis do ewidencji i rejestracja spółki), potem standardowo nip i regon
Data: Sob, 22 Wrz 2007 16:09:35
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 1966

Zobacz cały wątek

Cytat: Co AIP zrobi dla Twojej firmy?

* Działając w AIP nie musisz rejestrować własnej działalności gospodarczej, dzięki temu nie płacisz składki ZUS
* Prowadzimy księgowość Twojej firmy
* Tworzymy umowy, udzielamy porad prawnych
* W ramach Kampanii Wspieraj Młody Biznes pozyskujemy dla Twojej firmy nowe atrakcyjne zlecenia
* Udostępniamy biuro
* Pozyskujemy środki na funkcjonowanie Twojej firmy – dotacje, stypendia, kredyty, finansowanie inwestorów kapitałowych
* Organizujemy szkolenia, byś mógł efektywnie zarządzać swoją firmą
* Wspieramy w reklamie i promocji
* Nad rozwojem Twojej firmy czuwa sztab ekspertów50 zł wpisowego i co miesiąc 200 zł
Data: Pon, 12 Lis 2007 23:06:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 639

Zobacz cały wątek

Witam,
po dwóch latach prowadzenia własnej działalności gospodarczej chciałbym zamknąc działalnośc. Interesuja mnie koszty związane z :

- zwrot podatku do US, które wcześniej odliczyłem od dochodu na zakup sprzętu
- zwrot podatku do US, które wcześniej odliczyłem za usługi (rachunki za telefon)
- zwrot podatku VAT, które wcześniej odliczyłem od dochodu na zakup sprzętu
- zwrot podatku VAT, które wcześniej odliczyłem za usługi (rachunki za telefon)

Zakładając że teraz miałbym byc zatrudniony na etat, to do US musiałbym zwrócić podatek dochodowy i VAT, który wczesniej sobię wrzucałem w koszty? Zebrałoby sie tego niezła sumka. Czy oznacza to, że z każdym miesiącem pętla podatkowa zaciska się na szyi osób prowadzących właśną działalnośc coraz bardziej? Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
Łukasz
Data: 2008-01-07, 10:15
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 1147

Zobacz cały wątek

Ministerstwo Gospodarki otrzymało z Ministerstwa Finansów propozycję zmiany Ustawy Prawo energetyczne tak aby zaliczyć przychody ze zbycia świadectw pochodzenia (otrzymane przez przedsiebiorstwa zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycnzej w odnawialnym źródle energii) do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.
Dodatkowo proponowana zmiana umożliwia zaliczenie tego przychodu do przychodu osiągnietego z działalności gospodarczej w roku 2008. szczegóły w załączonym pliku, plik dostepny dla zalogowanych członków TRMEW
Data: Pon Lis 10, 2008 12:47 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 838

Zobacz cały wątek

Cytat: Chodzi mi o to jaka jest najlepsza agencja reklamowa, dzieki której mógł bym wyświetlac reklamy


Możesz się zgłosić do takich agencji reklamowych jak ADClick, ADNet, Arbomedia. Ta ostatnia przyjmuje do swojej sieci strony o na prawdę porządnej oglądalności, minimum to 50 000 Unikalnych Użytkowników.

Najlepiej napisać do tych agencji, nawet jeżeli Ci odmówią, jesteś do przodu.

AdClick przyjmuje bodajże strony już z 1000 UU/dziennie.

Jeden z głównym mankamentów współpracy z Agencją reklamową to posiadanie zarejestrowanej Działalności Gospodarczej, aby rozliczać się z ZUSem
Data: Sro Paź 12, 2005 12:29 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 5156

Zobacz cały wątek

Nie wiem, czy to o ten sam inkubator chodzi. Odsyłam do Gazety studenckiej, grudzień 2005. Na str. 14 jest artykuł "mój pierwszy raz". Dotyczy on rozwijania działalności gospodarczej. Firmę można wystartować w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Odpowiada za ten konkurs Fundacja AIP. Ogólnie mówiąc, przez 2 lata fundacja chroni twoją firmę i pomaga jej. W tym okresie musisz się usamodzielnić. Co miesiąc trzeba składać raporty ze swojej działalności. Oczywiście, żeby wogóle ten pomysł został przyjęty, musi być dopracowany i mieć szanse powodzenia.
Data: Czw Gru 29, 2005 4:54 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 1968

Zobacz cały wątek

Cytat: 1. Czy jest konieczne zarejestrowanie działalności gospodarczej, czy może umowa zlecenie?

Cytat: 2. Jakie formy umów zawiera się z klientami i skąd wziąść wzory takich umów (ułożyć je samemu?)

Cytat: 3. W jaki sposób dokonują się płatności, czy jest to jakoś prawnie regulowane, czy może robi się to nieformalnie? I co z podatkiem?


Do umowy zlecenia dołączasz rachunek z wyliczonym podatkiem. Podatek zgłaszasz do US (jak znajdziesz odpowiednią osobe, to zwykle wszystko ci wytłumaczą). Prawdopodobnie, jeśli nie opłaca ci się założyć firmy, to znaczy, że będziesz dostawał zwrot tego podatku jeszcze na początku roku.

W międzynarodowych się nie orientuje.
Data: Sro Lut 01, 2006 12:37 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1323

Zobacz cały wątek

Cytat: zalozylem mala siec w pazdzierniku wiec do konca roku nie moglem wystawic rachunkow na osoby prywatne wiecej niz 20 tys, w tym roku jkao drugi rok prowadzenia dzialnosci moge juz wystawic 40 tys na osoby prywtane, do takiej kwoty nie wchodze w vat, jezeli ktos ma mala siec nie musi wchodzic w vat, bo i po co... ? wicej papierow a co najwazniejsze jak sie juz raz wejdzie to juz przepdalo, na cale zycie sie jest vatowcem.Mylisz się... Całe życie nie musisz być vatowcem. Jeżeli przez 3 albo 5 lat, dokładnie nie pamietam będziesz miał obrót poniżej 10 tys euro to możesz zrezygnować z bycia vatowcem.

Jeżeli chodzi o bycie Vatowcem & ISP. NIE MUSOWO być vatowcem żeby udostępniać neta -> nie ma żadnych przepisów takich. Dowiadywalem sie w US. Po drugie przy rejestracji działalności gospodarczej w US oni spradzają PKD i na tej podstawie oceniają czy musisz wchodzic w vat czy nie.
Data: Pon, 14 Lip 2008 23:14:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 146
Wyświetleń 35103

Zobacz cały wątek

Witam

Obowiązkowi zgłoszenia nie podlega sieć telekomunikacyjna tylko podmiot wykonujący działalność telekomunikacyjną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Mówiąc krótko, planując sprzedawać usługi telekomunikacyjne proponuję zgłosić taki fakt do UKE. Formulaż wniosku o wpis jest na stronie Wniosek składa się w Delegaturze UKE, która znajduje się w każym mieście wojewódzkim

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie telekomunikacji bez zgłoszenia podlega karze na podstawie kodeksu wykroczeń.

Z wykonywaniem działalności telekomunikacyjnej wiązą się pewne obowiązki takie jak składanie sprawozdań, przekazywanie informacji do UKE, zadania na rzecz bezpieczeństwa państwa itp.

Pozdrawiam
Andrzej Gudal
Data: Pią, 12 Gru 2008 10:55:59
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 1017

Zobacz cały wątek

Podatek ryczałtowy (czyli troche 'liniowy") za działalność hotelarska wynosi 20 %.

Karta podatkowa jest prostsza.
Zgłasza sie np: 2 pokoje do wynajęcia
US patrzy w tabele i odczytuje że należy sie 150 zł m-cznie i klient tyle płaci bez wypelniania dodatkowych papierków.

Zgłoszenie opodatkowania w formie karty składa sie chyba tylko w formie podania ale wzór takiego padania musi byc podany
bo dla niektórych słowo padanie już zwieksza ciśnienie krwi.

Zysk z wynajecia pokoi nie wlicza się i nie wpisuje do rocznego zeznania podatkowego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ktoś musi opracować prosta ulotkę o prostych możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w formie karty podatkowej i to nie tylko w tej dziedzinie.

Proszę spojrzeć na tabele w linku na dole stron:
http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty ... ?id=244429
Data: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 07:52
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 85
Wyświetleń 6712

Zobacz cały wątek

Cytat:to inaczej, jakie jest uzasadnienie udostępniania terenu cyrkowi? Niesie on jakieswalory edukacyjne, jest to rozrywka na wysokim poziomie? Wrecz przeciwie, o czym mowi artykuł pod linkiem, który umiesciłam wyzej.@fladerko

Znasz przepisy o wolności prowadzenia działalności gospodarczej? Czy widzialaś gdzieś, że działalność artystyczna, jaką są niewątpliwie występy cyrkowe są zakazane?

Poza tym, żyjemy w wolnym kraju, istnieją róznego rodzaju instytucje odpowiedzialne za prawidłowe traktowanie zwierząt, więc jeśli wszystko jest w porządku to podaj mi jedną racjonalną przyczynę (podstawę prawną) dlaczego taki cyrk nie miał by stanąć w Ustce, a ludzie - czyt. widzowie go nie odwiedzić.

Inną sprawą są poglądy ekologów, ale nie mają one żadnego uzasadnienia prawnego.

Ja cyrku napewno nie odwiedzę, ale myślę, że w przypadku braku atrakcji w Ustce wielu turystów kupi bilety.
Data: środa, 2 lipca 2008, 09:55
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 559

Zobacz cały wątek

Cytat:Na zachete mozna dodać, że koszty zakupu pędzelków i innych duperel związanych z działalnoscią gospodarczą mozna odliczyc sobie od podatku.

POWODZENIAFalcor to chyba nie jest portal z doradztwem finansowym, więc zakładam, że Dakara o tym wie
Co nie zmienia faktu, że chyba by mi się nie chciało zakładać działalności gospodarczej tylko po to, żeby przez te kilka miesięcy zarobic grosze.
Cała ta urzędnicza katorga nie jest tego warta, bo czas poświęcony na Urząd Skarbowy (NIP, ustalenie sposobu rozliczania podatku), Urząd Statystyczny (regon), Urząd Miasta (wpis do ewidencji) i Kancelarię podatkową, Bank (obowiązkowe konto firmowe) i parę innych urzędow jest więcej warty niż zarobek z jednego punktu.
Data: wtorek, 3 lutego 2009, 13:17
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 49
Wyświetleń 274

Zobacz cały wątek

Głos w temacie strony www zabrała również radna Paściak. - Dlaczego burmistrz odmówił zamieszczenia na stronie reklamy punktu ksero, podczas gdy na stronie zamieszczona jest reklama kina Delfin?

W imieniu burmistrza, radnej Paściak, odpowiedział rzecznik.

- Kino jest dość nietypową formą działalności gospodarczej. Nie można jej porównywać z usługami ksero. Inna rzecz, że odwiedziłem kilkanaście stron internetowych różnych samorządów, gdzie znalazłem repertuary miejscowych kin.

Na zakończenie swojej wypowiedzi dodałem: jeśli taka będzie wola radnych, na stronie Ustki nie będę zamieszczał repertuaru Delfina. O opinię spytam również internautów, bo do nich adresowany jest nasz internetowy serwis.

Nadal uważam jednak, że repertuar powinien na stronie być, gdyż kultury nie da się przeliczyć na pieniądze.
Data: czwartek, 20 grudnia 2007, 11:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 107
Wyświetleń 5949

Zobacz cały wątek

Proponuje jednak porównac podatki od nieruchomości
podatki w mieście od nieruchomości

Podatki w gminie od nieruchomości

W porównaniu tym wychodzi jednak że w miescie podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej
oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych
na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m 2 powierzchni użytkowej jest tańszy o 10 groszy od podatku w gminie.

@grooby
Twoje stwierdzenie Po pierwsze gmina ma niższe podatkiJest nieprawdziwe.
Data: wtorek, 4 września 2007, 16:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 1528
Szukam kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu. Uzyskuję dochody za granicą z działalności gospodarczej prowadzonej ponad 2 lata. Dostaję jednak pieniądze do ręki a nie na konto i ciężko będzie mi udokumentować dochody, jedynie z rozliczenia rocznego. Moje dochody netto to ponad 10 000 euro/rok.
Moja dziewczyna również otrzymuje dochody za granicą na podstawie umowy na czas określony (1,5 roku). Jej dochody netto to ponad 1100 euro/miesiąc.
Moim zabezpieczeniem może być budowa domu warta obecnie 250 000 zł.
Czy istnieje jakaś szansa na otrzymanie kredytu? Jeśli tak to w jakim banku i w jakiej wysokości??
Proszę o kontakt:
kredyt200@gmail.com
Proponuje jednak porównac podatki od nieruchomości
podatki w mieście od nieruchomości

Podatki w gminie od nieruchomości

W porównaniu tym wychodzi jednak że w miescie podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej
oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych
na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m 2 powierzchni użytkowej jest tańszy o 10 groszy od podatku w gminie.

@grooby
Twoje stwierdzenie Po pierwsze gmina ma niższe podatkiJest nieprawdziwe.

Zobacz cały wątek

Cytat:Mario, miasto (gmina) ustawowo nie może prowadzić działalności gospodarczej.BZDURY TOTAlNe.......... gmina prowadzi działalnośc i to przez swoje jednostki lub powierzenie zadań innym podmiotom i to w 2 sferach!

nie słyszaeś o czymś takim jak działalność gospodarcza podmiotów publicznych?????

Kłania sie UStawa o gospodarce komunalnej, Ust.o samorządzie gminnym....art.1 ust.2.( a przy okazji do tematu zalicza się także Ust. o sam. powiatowym i województwa..-dobijając do tematu)

więc prosze nie wprowadzać wszystkich w bład
Data: Poniedziałek, 12 Lut 2007, 12:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 98
Wyświetleń 4791

Zobacz cały wątek

Witam,
chcę poruszyć temat kosztów używania prywatnego samochodu osobowego do działalności gospodarczej w PKPiR dla właściciela VAT-owca - firmy jednoosobowej.
Do rejestru VAT wpisujemy faktury stanowiące koszty używania samochodu ale przecież są te które podlegają odliczeniu oraz te za benzynę których nie odliczamy a także nie VAT-owskie dokumenty jak polisy ubezpieczeniowe. Jak to pogodzić ewidencji PKPiR i w kilometróce . Czy jest jakiś patent na proste zapisy "trzy w jednym ":?: .
Data: 21.04.2008 11:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 447

Zobacz cały wątek

Witam wszystkich Państwa.
Jestem studentem informatyki i piszę (programuję) użytkowe programy komputerowe (nie prowadzę działalności gospodarczej, NIP posiadam). Mam więc pytanko odnośnie prowadzenia sprzedaży i opodatkowania.

Moja sprzedaż programów polegałaby na tym, że klient zamawia w internecie mój program. Idzie na pocztę, wypełnia druk i wysyła pieniądze na moje konto bankowe. Po wysłaniu pieniędzy sprawdzam czy dotarły. Jeśli dotarły, to wysyłam na adres e-mail klienta klucze rejestracyjne do mojego programu. Zatem mam pytanie czy poprzez taką sprzedaż muszę się z tego rozliczać podczas składania dokumentu podatkowego czy jednak w podatku nie muszę nic wspominać o tym moim zarobku. Dodam, że cena jednego klucza rejestracyjnego wynosiłaby 35 zł.

Dziękuję serdecznie za ewentualne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Data: Pt, 6 lut 2009, 13:25
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 192

Zobacz cały wątek

Nie ma żadnych specjalistycznych zezwoleń oprócz normalnych dokumentów potrzebnych do prowadzenia każdej działalności gospodarczej, w tym usługowej. Na pewno musisz mieć spory kapitał, aby zainwestować w park maszynowy - odradzam maszyny używane. Poza tym z samych usług oponiarskich w chwili obecnej trudno "wyżyć" ze względu na dużą sezonowość - 2 szczyty wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy generują co prawda duże obroty oraz zyski, ale to właściwie jakieś 4 miesiące w roku. Polecam dlatego stworzyć bardziej kompleksową ofertę dla kierowcy i pójść w kierunku tzw. "fast-fitu", czyli szybkich napraw, tj. wymiana olejów, klocków, amortyzatorów etc.
Data: Cz, 5 lut 2009, 19:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 83

Zobacz cały wątek

Cytat:czy możliwe jest następujące rozwiązanie: osoba A otwiera działalność gospodarczą, osoba B inwestuje w tę działalność określoną sumę pieniędzy w zamian za procent od przyszłych zysków? Nie chodzi o tworzenie spółki cywilnej, osoba B nie ma działalności gospodarczej, daje pieniądze osobie A i nie wnika w resztę, czeka na ewentualne zyski.Najzwyklejsza tzw: "spółka cicha" - bardzo powszechna zresztą w praktyce gospodarczej

Wszystko się załatwia stosowną umową okreslającą warunki "współpracy" z cichym wspólnikiem.

Wpisz w google "spółka cicha" i będziesz miała milion linków
Data: Cz, 5 lut 2009, 13:01
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 109

Zobacz cały wątek

Jedno i drugie rozwiązanie dobre, jedno i drugie wymaga decyzji władz i konsekwencji.

Łódż przeciera szlaki:
"W październiku ub. roku łódzcy radni jako pierwsi w Polsce przyjęli uchwałę zakazującą nieodpłatnego wydawania klientom sklepów jednorazowych torebek foliowych. Za jej przyjęciem głosowało 28 samorządowców, ośmiu było przeciw. Miesiąc później uchwałę unieważnił jednak wojewoda łódzki, który uznał, że "narusza ona swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, która jest zagwarantowana w Konstytucji RP". Przypomniał jednocześnie, że ograniczenie tej wolności jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, a nie uchwały.

Unieważniona uchwała miała wejść w życie od 1 czerwca tego roku. Zgodnie z nią, handlowcy zamiast jednorazowych torebek foliowych mieli wydawać klientom torebki papierowe. Za łamanie przepisu karany miałby być właściciel sklepu, a nie sprzedawca. Mogłaby mu grozić kara od 20 zł do 5 tys. zł."

Polska The Times
Data: Śr, 23 sty 08, 21:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 46
Wyświetleń 1872

Zobacz cały wątek

Witam

Na początku 2005roku pozyskałem z UP środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Firme prowadziłem przez 22miesiące do pażdziernika 2007r. Po tym czasie firma została zamknięta.

Chciałbym teraz jeszcze raz otworzyć tą samą działalność. Czy są jakieś szanse na pozyskanie jakiś pieniędzy z UP , UNIJNE ??

Byłem wtedy troche za młody i nieporadziłem sobie do końca z zadaniem:)

Czy mam prawo do jakiejś pomocy ??

dzięki za odpowiedź
Marcin
Data: So, 7 lut 2009, 22:13
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 47

Zobacz cały wątek

Cytat:Zmiana nazw ulic powoduje też dodatkowe koszty typu, wymiana dowodu, prawa jazdy, zmiany danych w Skarbówce, bankach, ubezpieczeniach, nowe pieczątki, zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej itd. Na pewno jest to dodatkowy zarobek dla Gminy i nie tylko.. zapewne też większość osób będzie miała problemy z powodu braku uaktualnionych danych. A więc zmiana nazwy ulic to nie jest takie proste z punktu widzenia mieszkańca i przedsiębiorcy.

Orionka popieram Cię w 100% ,mam nadzieje ze nas będzie coraz więcej!!
Data: So, 24 sty 09, 21:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 93
Wyświetleń 1506

Zobacz cały wątek

Postanowiliśmy wraz z przyjacielem otworzyć sklep internetowy, na początku rozważaliśmy zarejestrowanie spółki cywilnej. Okazało się jednak, że wystąpią w wtedy problemy z drugim źródłem dochodu mojego przyjaciela który jest zmuszony do prowadzenia działalności gospodarczej i jeżeli wystawiał by faktury pracodawcy jako spółka cywilna był by problem z nierównym podziałem zysków oraz bałaganem w księgowości. Czy jedynym rozwiązaniem jest posiadanie przez niego dwóch działalności gospodarczych w tym jednej wchodzącej w skład spółki cywilnej, czy istnieje inne rozwiązanie? Może zastanowić się nad inna formą prowadzenia sklepu?
Data: N, 8 lut 2009, 16:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 21

Zobacz cały wątek

Prostując więc plotki (bo chyba odpowiedź w tym temacie jednoznacznie nie padła)

Dotacja z UP staje się bezzwrotna po 12 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli natomiast chcemy zamknąć działalność przed upływem tego okresu - zobowiązani jesteśmy zwrócić kwotę dofinansowania wraz z odsetkami.

Bardzo możliwe, że potrzebni są żyranci (lub inna forma zabezpieczenia, weksel, blokada na koncie itp.)- w końcu UP musi mieć jakąś gwarancję zwrotu dotacji w razie niepowodzenia.

pozdrawiam.
Data: N, 8 lut 2009, 18:03
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń 312

Zobacz cały wątek

Z uwagi na fakt, że nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem obligatoryjnym pracodawca posiada prawo do samodzielnego określania warunków na jakich będzie ona wypłacana pracownikom danego zakładu pracy.
Pracodawca uprawniony jest do wprowadzenia warunku przepracowania co najmniej 5 lat u danego pracodawcy. Inaczej sytuacja wygląda, gdy zasady wypłaty nagrody jubileuszowej wynikają z przepisów płacowych, na które nie ma pracodawca żadnego wpływu. Tak jest w przypadku zakładów budżetowych.
Do okresu zatrudnienia od którego zależy wysokość nagrody jubileuszowej nie wlicza sie okresu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie jest to okres zatrudnienia, jednakże nie można wykluczyć, że dany pracodawca zapisze w swoich przepisach płacowych, że okres taki podlega u niego zaliczeniu.
Odnośnie premii przyznawanych przez przełożonego, ponieważ nie są one pomniejszane za okres niezdolności do pracy wskutek choroby pracownika, nie można ich przyjmować do okresu z którego ustalana jest podstawa wymiaru świadczenń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macioerzyństwa.
Data: 07 lis 2008, 00:18
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 83

Zobacz cały wątek

Ponieważ przymierzamy się do zmiany regulaminu dotyczącego nagrody jubileuszowej chciałabym zapytać czy jest w nim możliwy zapis, żeby nagrodę tą otrzymywał pracownik, po 20 latach stażu pracy, pod warunkiem że przepracuje co najmniej 5 lat w naszym zakładzie. Dla naszej firmy koszt wypłacanej nagrody jest dość znaczący, ponieważ wyliczana jest jak ekwiwalent urlopowy. Często zdarza się tak, że uprawnienia nabywa do niej osoba już po 3 miesięcznym stażu pracy w naszym zakładzie i co najgorsze po krótkim czasie nie jest już naszym pracownikiem.
Czy do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczać okres działalności gospodarczej?
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zasiłków chorobowych:
niektórzy pracownicy otrzymują tzw premię dodatkową za wykonanie określonego zadania, premie te są nieperiodyczne, otrzymuje je niewiele osób i nie pomniejsza się ich w przypadku absencji chorobowej.
Czy w związku z orzeczeniem trybunału w sprawie zasiłków chorobowych należy uwzględniać je w podstawie wymiaru?
Data: 07 lis 2008, 00:10
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 83

Zobacz cały wątek

Jeżeli:
 Szuka Pani Pracy
 Zastanawia się Pani nad zmianą dotychczasowej
 Ukończyła Pani 30 lat
 Ma Pani Wykształcenie co najmniej średnie,
TEN PROJEKT JEST WŁAŚNIE DLA PANI !!!!!
Damy Ci :
 Wiedzę
 Pieniądze
 Wsparcie
JEŻELI ZDECYDUJESZ SIĘ PANI NA UDZIAŁ W PROJECKCIE, ZPEWNIAMY:
1. Dwutygodniowe bezpłatne szkolenie na temat podstaw przedsiębiorczości, prowadzenia działalności gospodarczej, zasad funkcjonowania małych przedsiębiorstw.
2. Wyżywienie podczas szkoleń, dla osób dojeżdżających – noclegi
3. W trakcie szkolenia będzie Pani miała możliwość napisać pod okiem doradców prosty biznes plan. O tym jak to zrobić – dowie się Pani ze szkoleń.
4. Pani biznes plan zostanie poddany ocenie. Jeżeli otrzyma ocenę pozytywną, zgodnie z zasadami oceny, które pozna Pani w trakcie szkolenia, przekażemy Pani dotacje pieniężną. Wysokość dotacji to maksymalnie 11,5 tys. zł Dotacje otrzyma 1/3 wszystkich uczestniczek.
5. Do Pani dyspozycji będą doradcy , których zadaniem będzie pomoc w rozwiązywaniu Pani problemów w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy. Wśród doradców znajdują się specjaliści w zakresie prowadzenia mikroprzedsiębiorstw, psychologowie i inni.

Zgłoś się na bezpłatne szkolenie:

KSWP Biuro Zamiejscowe w Staszowie
ul. Armii Krajowej 10
28-200 Staszów

Tel. 015 864 31 05
Data: Cz, 5 lip 07, 14:53
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 1112

Zobacz cały wątek

Może zbiorę "w kupę" wszystkie zawarte tu informacje i dodam coś od siebie.

W celu wykonywania tego typu pracy należy spełnić wymagania uwzględnione w kodeksie pracy ( ), a więc należy m. in. mieć ukończony 16 rok życia. Nie jest wymagane zakładanie działalności gospodarczej, wystarczy umowa, IMHO najlepsza jest w tym przypadku umowa o dzieło (np. wykonanie witryny WWW) - odpowiednie wzory omów znajdziesz na portalach prawnych. Do rozpoczęcia pracy wymagany jest Numer Identyfikacji Podatkowej. Aby go otrzymać, należy do Urzędu Skarbowego złożyć odpowiednie podanie (pismo NIP-3 - do ściągnięcia z sieci lub odebrania w US. UWAGA! W US dowiedziałem się, że w przypadku osoby niepełnoletniej w polach 64, 65 i 67 należy podać dane opiekuna prawnego). Do tego celu NIE JEST potrzebny dowód osobisty.

Po wypełnieniu przez Ciebie postanowień umowy, zamawiający powinień odprowadzić za Ciebie do Urzędu Skarbowego podatek w wysokości 19% kwoty brutto, na którą opiewa umowa, a "do ręki" przekazać Tobie pozostałą kwotę netto. Jeżeli Twój roczny dochód (ze wszystkich tytułów) nie przekroczy kwoty wolnej od podatku (w tym roku to, bodajże, jakieś 2500 zł. z "wąsami") to możesz liczyć na zwrot podatku. W innym przypadku podatek zasili budżet państwa . Tak czy siak, po zakończeniu roku podatkowego do US należy złożyć dokument rozliczenia podatkowego (PIT).

Dla uczniów szkół pracujących na umowę-zlecenie, bądź umowę o dzieło nie jest wymagane wznoszenie składek z tytułu ZUS.

Mimo wszystko radzę jeszcze przejrzeć jakieś portale prawne i, w razie wątpliwości, dopytać się w US.
Data: Wto Lip 26, 2005 7:50 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 20
Wyświetleń 8887

Zobacz cały wątek

Cytat:chyba o to poszło na radzie
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 2/71107015

fragment artykułu:

>>> Piotr Kasperkiewicz tłumaczy, że niczego nie zatajał. Były przewodniczący Maciej Czesław Dyl, mówi że o niczym nie wiedział <<<.


Kto nie mówi prawdy do końca :?:

ustawa o samorządzie gminnym

Art. 24h
3. Oświadczenie majątkowe wraz z kopią swojego zeznania o wysokości osiągniętego
dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni i jego korektą składają
w dwóch egzemplarzach:
1) radny - przewodniczącemu rady gminy,
2) wójt, przewodniczący rady gminy - wojewodzie,
3) zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej
gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego
gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w
imieniu wójta - wójtowi.
4. Radny i wójt składają pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od
dnia złożenia ślubowania. Do pierwszego oświadczenia majątkowego radny jest
obowiązany dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia
działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał
mandat, a wójt informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej,
jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru. Kolejne oświadczenia
majątkowe są składane przez radnego i wójta co roku do dnia 30 kwietnia,
według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz na 2 miesiące
przed upływem kadencji.
6. Analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym dokonują osoby, którym
złożono oświadczenie majątkowe.
Data: Śr, 7 lis 07, 19:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 81
Wyświetleń 11585

Zobacz cały wątek

No tak, artykuł rzeczywiście ciekawy. Tylko czy ma odzwieciedlenie w rzeczywistości?

Przeczytajmy cały art. 27:

Art. 27.
1. Od uchwały rady gminy o wygaśnięciu mandatu wójta z przyczyn, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 i 4, wójtowi, którego uchwała dotyczy, przysługuje odwołanie do właściwego sądu okręgowego w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. Przepisy art. 60 i art. 61 ustawy, o której mowa w art. 2 ust. 2, stosuje się odpowiednio.
2. Wygaśnięcie mandatu wójta następuje z dniem wydania przez sąd orzeczenia oddalającego odwołanie.A więc mówimy o odwołaniu do sądu w przypadku odwołania, sprawdźmy teraz z jakich przyczyn:
Art. 26.
1. Wygaśnięcie mandatu wójta następuje wskutek:
3. utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów,
4. naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach.Tymczasem Janusz Gromek będzie mał wygaszony mandat z tytułu p 1a, który brzmi:
Art. 26.
1. Wygaśnięcie mandatu wójta następuje wskutek:
1a. niezłożenia w terminach, określonych w odrębnych przepisach, oświadczenia o swoim stanie majątkowym, oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, oświadczenia o umowach cywilnoprawnych zawartych przez małżonka lub informacji o zatrudnieniu, rozpoczęciu świadczenia pracy lub wykonywania czynności zarobkowych albo zmianie stanowiska małżonkaMoim zdaniem, w tym przypadku art. 27 ust. 2 właściwej ustawy nie ma zastosowania.
Data: Czwartek, 15 Lut 2007, 09:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 32
Wyświetleń 1958

Zobacz cały wątek

Doskonale rozumiem Pani rozczarowanie w kwestii licencjonowania prowadzonego przez Microsoft. Wersje edykacyjne są de facto bardz mocno ograniczane własnie przez warunki licencyjne. Microsoft ma bardzo dużo różnych wersji licencji niestety według mojej wiedzy żadna z obecnie oferowanych nie oferuje takie modelu, który pozwoliłby Pani używać pakiet zgodnie prawem. Kwestia działalności gospodarczej jest występuje w praktycznie każdym produkce edukacyjnym Microsoftu poza pakietami dedykowanymi indywidualnymi umowami dla firm szkoleniowych.

Kwestia OEM.
Jeżeli mówimu o Microsoft to sprawa tu uległa zmianie chyba około 2006 roku. Umowa OEM dystrybuowana przez MS po tej dacie zawiera informację, która precyzuje, że korzystanie z takiego oprogramowania musi wiązać się z zakupionym urządzeniem. Inaczej mówiąc, jeżeli urządzenia nie ma - używanie nie jest legalne. Zalecam jednak sprawdzenie dokładnie umowy OEM jaka została dołączona do tego produktu. Jest ona wiążąca i istnieje możliwość, że zawiera inne (starsze) ustalenia.
Data: Pn wrz 15, 2008 10:11 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 973

Zobacz cały wątek

Witam
Art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatnikiem, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast ust. 2 wyżej wymienionego art. stanowi, że:
Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast z art. 15 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że decydujące znaczenie dla posiadania statusu podatnika VAT ma prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy, a nie samo zgłoszenie działalności w organie ewidencyjnym.

Według mojej skromnej oceny sprowadzenie pięciu telefonów komórkowych może być uznane jako import.
Oczywiście wszystko zależy od działań i interpretacji przepisów prawa przez urzędników !!!! W bardzo podobnej sprawie, osoba fizyczna, również nie prowadząca działalności gospodarczej, musiał zapłacić podatek VAT urzędnicy uznali tę osobę za importera !!!!
Czekam na odpowiedzi innych Doradców, mam nadzieję, że znajdą wyjście z tej sytuacji.
Data: on Wto Lip 17, 2007 1:33 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 1229

Zobacz cały wątek

Centroprawica Razem protestuje
poniedziałek, 12 marca 2007 13:34:49

W Kołobrzegu nie milkną echa uchwały Rady Miejskiej, która nie zgodziła się na wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta Janusza Gromka, który nie złożył na czas oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej żony.

W czasie sesji radny Lech Kozera podkreślił, że działalność ta była prowadzona w szkole, w której Gromek był dyrektorem. Radni Platformy Obywatelskiej potępili wypowiedź radnego Kozery, a przeciw temu dziś oficjalnie zaprotestowała Centroprawica Razem. W oficjalnym oświadczeniu zarząd Centroprawicy Razem potępianie wypowiedzi Lecha Kozery nazywa niuczciwościa i obłudą. Centroprawica w podkreśla , że prowadzienie sklepiku szkolnego przez żonę Janusza Gromka w placówce, w której był dyrektorem to nie wszystko, ponieważ jego krewny Zbigniew Gromek prowadzi automyjnię i sklep odzieżowy w budynku po byłej kotłowni szkoły. Zapytanie o podstawę prawną w tej sprawie złożył do starosty kołobrzeskiego radny Krzysztof Legun. Poza tym w oświadczeniu czytamy jeszcze, że inny krewny Janusza Gromka też prowadzi działalność gospodarczą na terenie szkoły. Zdaniem Centroprawicy Razem fakty te mogą budzić podejrzenia o kumoterstwo, a nawet nepotyzm. W odpowiedzi prezydent Gromek wszystko to nazwał kłamstwem i poinformował Radio Koszalin, że opuszcza szeregi Centroprawicy Razem i kieruje sprawę do sądu.

http://www.radio.koszalin.pl/wiadomosci ... cyjna.html

Krzysztof Legun sam o sobie wysłucha informacji, oceni i nagrodzi lub zgani - zrobi tak bo jest w jakimś zarządzie czy coś w tym stylu w Radiu Koszalin... super obieg
Data: Wtorek, 13 Mar 2007, 19:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 25
Wyświetleń 956

Zobacz cały wątek

Jest pewien problem bo koszty związane z zakupem paliwa wrzucają się do KPiR w całości a zdarza się, że nie udaje się "wyjeździć" całego przysługującego limitu. Czyli faktycznie powinna być przepisywana kwota faktycznie poniesionych kosztów. Poza tym pozycja dotycząca kosztów związanych z zakupem paliwa (eksploatacja samochodu prywatnego do celów związanych z działalnością gospodarczą) zapisuje się z numerem faktury jeżeli było kilka zapisów związanych z zakupem paliwa to pojawia się tyleż wpisów. Księgowa poinformowała mnie że powinienem wpisywać po pierwsze faktycznie poniesione koszty (wynikające z ewidencji przebiegu) a nie z faktury oraz że kwota ta powinna być wpisana np. jako DW. Jak to ugryźć coby automat zachowywał się poprawnie?

PS. Proszę o wyrozumiałość, że zasypuję co chwile pytaniami. Wiem, że oprogramowanie jest potężnym narzędziem, które jest na tyle uniwersalne, że obsługuje potrzeby prawie każdej firmy. Ja po prostu staram się dostosować je na potrzeby mojej niewielkiej działalności gospodarczej, w której nie wykorzystam wszystkich funkcji oferowanych przez program.

Pozdrawiam
Robert
Data: 23.10.2008 11:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 447

Zobacz cały wątek

Zakładam temat, bo jakoś mało to jest "rozreklamowane" w naszym mieście. I sam żałuje, że nikt mnie wcześniej nie poinformował.

Dla tych którzy nie wiedzą :
W urzędzie pracy można starać się o dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Maksymalna wnioskowana kwota : ok. 12.000 zł

warunki. Osoba chętna :

- posiada status osoby bezrobotnej przez okres minimum 3 miesięcy i brak jest dla niej propozycji pracy
- jest zdolna do czynności prawnych
- złożyła wniosek o udzielenie dotacji wraz z kompletem odpowiednich dokumentów
- w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych
- nie otrzymała dotychczas pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej
- udokumentowała posiadane kwalifikacje niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej lub ukończy kurs z zakresu prowadzenia własnej firmy

Do otrzymania dotacji osoba bezrobotna powinna posiadać:

- wkład własny minimum 20% wnioskowanej kwoty dotacji
- dwóch poręczycieli zarabiających minimum 1100,00 zł brutto miesięcznie lub hipotekę pod zastaw
- pomieszczenie własne lub wydzierżawione, zaadaptowane do prowadzenia tego rodzaju działalności (pozytywna opinia sanepidu, p.poż. lub inspekcji pracy)

więcej

Dziekuje za uwage
Data: Czwartek, 31 Maj 2007, 20:27
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 171

Zobacz cały wątek

Cytat:Ok, od dziś wszystko na forum
Następny dzień w pracy i ... już jest prawie super, ale jeszcze:
- polem przyporządkowującym przychód do danego miesiąca jest właśnie Data uzyskania przychodu a nie Data wpisu, przychód z lutego nie może być ujęty w zestawieniu za marzec:)
- wydruk Ew. przych. jest niezgodny z wzorem w rozporządzeniu, nazwy kolumn, gdzie to się definiuje?

pozdrawiam
KrzysiekTo będzie wbrew ogólnej zasadzie stosowanej dla wszystkich form działalności gospodarczej, a dotyczącej dat.

Data w Księdze Dokumentów, to data obowiązku podatku dochodowego, nie ważne jakie są inne daty,
nie ważne co jest na dokumentach itd. Tą datę ustala osoba księgująca i ona decyduje kiedy coś ma wpadać do dochodu/kosztów.

Data w Rejestrach VAT, to data obowiązku podatku VAT. Analogicznie do powyższej, nie ma związku bezpośredniego z dokumentem.
Osoba księgująca decyduje kiedy dokument ma być ujęty w ewidencji VAT.

Zasada jest stosowana od samego początku i pomimo kilku prób złamania, jakoś wytrzymała do tej pory
Data: 25.04.2008 11:24
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 37
Wyświetleń 2404

Zobacz cały wątek

NA STARYM FORUM NAPISANO:
PostWysłany: Poniedziałek, 14 Maj 2007, 19:57
Temat postu: Pomysly
Autor: Magda27
Moze warto zrobic program podsuwajacy pomysly na otworzenie wlasnego biznesu, zawierajacego porady prawne i praktyczne przyklady, sposoby pozyskiwania funduszy na rozpoczecie interesu, dyskusje z biznesmenami. Moze ktos na tej bazie otworzy wreszcie jakas porzadna polska restauracje z bigosem, golabkami i pierogami, albo zrobi konkurencje dla fryzjerow oferujac uslugi w sensownych cenach. Mysle ze na brak klientow narzekac raczej nie bedzie:) A "Polak potrafi" w polaczeniu z pomyslem moze przyniesc niezle efekty. Co o tym myslicie?
Pozdrawiam
********************
PostWysłany: Poniedziałek, 4 Czerwiec 2007, 23:19
Temat postu: pomysl
Autor: Grabarz
hmm najlepsze poweidzenie o Polakach to: mądry Polak po szkocie
po szkodzie...
]---D
********************
PostWysłany: Niedziela, 2 Grudzień 2007, 13:58
Temat postu: Re: Pomysly
Autor: kasiek1
Moze warto zrobic program podsuwajacy pomysly na otworzenie wlasnego biznesu, zawierajacego porady prawne i praktyczne przyklady, sposoby pozyskiwania funduszy na rozpoczecie interesu, dyskusje z biznesmenami. (...)Co o tym myslicie?
Pozdrawiam Very Happy


Bardzo dobry pomysł! Popieram. Właśnie jestem na etapie zakładania działalności gospodarczej w Angli i jeszcze dokładnie nie wiem co mnie czeka. Formularze, podatki, VAT... etc. trochę tego jest...

Data: wtorek, 1 stycznia 2008, 13:14
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 154

Zobacz cały wątek

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. zaprasza na spotkanie 17 lutego 2009 roku o godz.10.00 w sali nr 13 - Starostwo Powiatowe w Lęborku, ul. Czołgistów 5, dotyczące pozyskiwania Funduszy Europejskich przez przedsiębiorców i instytucje otoczenia biznesu z terenu powiatu lęborskiego.

Poniżej program spotkania:

10.00-10.10 Powitanie

10.10-11.30 Oś Priorytetowa 1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Działania dla mikro, małych i średnich Przedsiębiorstw w ramach OP 1 RPO WP 2007-2013
• Harmonogram konkursów na rok 2009
• Typy projektów i beneficjentów
• Kwalifikowalność wydatków
• Proces oceny projektów z uwzględnieniem kryteriów

11.30-12.00 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
• Działanie 4.4 ‼Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”
• Działanie 8.1 ‼Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej
• Działanie 8.2 ‼Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

12.00-12.20 Przerwa kawowa

12.20-13.20 Wniosek o dofinansowanie. Warsztat z wypełniania wniosku w aplikacji Generator Wniosków MŚP.

13.20-14.00 Dyskusja

14.00-14.10 Zakończenie
Data: w Pią Lut 06, 2009 8:52 am
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 14

Zobacz cały wątek

CIT 8 składają wszystkie OSP, niezależnie od tego czy są organizacjami pożytku publicznego czy nie.

Jeżeli OSP jest organizacją pożytku publicznego, to dodatkowo musi ogłosić, chyba, sprawozdanie finansowe w Monitorze Polskim, a to niestety trochę kosztuje, ile nie wiem, nasza OSP nie jest organizacja pożytku publicznego, dlatego nie zgłębiałem tego tematu.

W CIT 8 musisz wykazać wszystkie dochody osiągnięte przez OSP, np. składki członkowskie dochody z imprez , darowizny, słowem wszystko.

Jeżeli cały dochód przeznaczasz na działalność statutową, wypełniasz załącznik CIT 8_O, w którym wpisujesz dochody podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Z podatku nie są zwolnione dochody (trzeba zapłacić podatek) od handlu alkoholem, nawet piwem, handlu przedmiotami elektronicznymi, handlu wyrobami jubilerskimi.

Zeznanie CIT 8 składa się do końca marca, za rok poprzedni, w twoim przypadku jest już po terminie i prawdopodobnie będziesz musiał złożyć wyjaśnienie dlaczego deklaracje składasz po terminie, w moim przypadku tak było.

Do zeznania podatkowego dodatkowo dołączasz protokół walnego zebrania sprawozdawczego, uchwałę tegoż zebrania, informacje dodatkowa na temat osiągniętych dochodów i wydatków, sprawozdanie finansowe.

Od tego roku, nie trzeba składać miesięcznych deklaracji CIT2, jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej i cały dochód przeznaczasz na działalność statutową , nie mniej jednak musisz prowadzić ewidencję wpływów i wydatków, nawet w zwykłym zeszycie.

Jak masz inne pytania, pytaj postaram się odpowiedzieć.
Data: wtorek, 6 wrz 2005, 13:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń 2029

Zobacz cały wątek

Zezwala na to Ustawa o Polskiej organizacji turystycznej:

Art. 14. 1. Przychodami Polskiej Organizacji Turystycznej są:
1) dotacje budżetowe,
2) bezzwrotna pomoc zagraniczna,
3) dochody z działalności gospodarczej,
4) wpłaty jednostek samorządu terytorialnego,
5) przychody ze sprzedaży rzeczowych składników mienia,
6) przychody z tytułu przekazania do odpłatnego używania rzeczowych składników mienia,
7) wpłaty organizacji zrzeszających przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji,
wpłaty przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji,
9) darowizny i zapisy,
10) inne przychody.

ale nigdzie nie mogę znaleźć podstawy prawnej, która określa wysokość składki na 10%. Jest 10%, a dlaczego nie 9, czy 15%. Owszem jest uchwała Rady Miejskiej, ale nie mogę nigdzie znaleźć dlaczego tak jest określona wysokość dotacji.
Data: wtorek, 6 stycznia 2009, 14:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 310

Zobacz cały wątek

Freelnacer, o tej formie zarabiania słychać już od paru lat i wydaje się, że powoli staję się również coraz popularniejsza w Polsce. Jako, że świadomość potencjalnego klienta stale rośnie, można się spodziewać, że ta, konkurencyjna dla dużych agencji, forma stworzenia firmowego serwisu, będzie w przyszłości niezwykle popularna i zdominuje rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Zatem i mnie ona zainteresowała. Jednak narodziło się tutaj w mojej głowie kilka pytań i mam nadzieję znaleźć tutaj na nie odpowiedzi... (za co wielce dziękuję odpowiadającym

1. Czy jest konieczne zarejestrowanie działalności gospodarczej, czy może umowa zlecenie?
2. Jakie formy umów zawiera się z klientami i skąd wziąść wzory takich umów (ułożyć je samemu?)
3. W jaki sposób dokonują się płatności, czy jest to jakoś prawnie regulowane, czy może robi się to nieformalnie? I co z podatkiem?
4. Czy istnieją jakiś ograniczenia w stosunku do przyjmowania zleceń z zagranicy? Umowy i prawa międzynarodowe (w UE i poza)? Wiem że jest sporo międzynarodowych stron dla Frelancerów, jednak nie znalazłem nigdzie informacji o prawnej stronie zawiązywanie umów z klientem z innego kraju.

Będę wdzięczny (i myślę że nie tylko ja) za odpowiedzi na te pytania, lub ewentualnie, podanie linków do stron gdzie znajdę odpowiedzi na chociaż część z nich. Proszę również o podanie znanych wam stron dla freelancerów, ja znam następujące:


    l
    l
    l
    l
Data: Sro Lut 01, 2006 12:14 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1323

Zobacz cały wątek

Dobra, dobra. Bo widzę że się zaczyna awantura na tle politycznym. Co do tej sieci to nie zakładałem jej, ponieważ była by oddalona o jakieś 18km w linii prostej od mojego miejsca zamieszkania i obawiałem się co się stanie jak w środku zimy np. serwer się zawiesi, a dodam że dom w którym miała się znajdować baza jest zamieszkały tylko przez miesiące wiosenno/letnio/wczesno jesienne. Co do tej działalności gospodarczej to w sumie nie wiedziałem ze mogę ją założyć za zgodą od 13 lat, czy bym ją założył? Wtedy pewnie nie (o to mi wcześniej chodziło) bo byłem za młody, teraz bym się zastanawiał, no bo w sumie to lepiej mieć podpisane umowy firma <=> klient, bo zabezpiecza się to przed nie płaceniem, w pewnien sposób przed wyciekiem kluczy itp. (inna sprawa że tamtejszy provider, OST Tyczyn ma taką ofertę że łącza do domu [coś ala neostrada] nie można dzielić, a żeby podpisać umowę na DSLa trzeba mieć regon) Ale z drugiej strony mój kumpel (17lat. tyle co ja) ma sieć WLAN, chyba z 40 userów i ani nie ma działalności ani nie podpisuje umów i z tego co wiem 0 problemów z klientami i z konkurencją. A jeżeli już denerwuje was (i nie mam o to pretensji bo mnie też nie raz szlak trafiał jak inni wszystko mieli na przekrętach, a ze mnie wała robiono, aczkolwiek jeżeli chodzi o mijanie się z ZUSem to znacie moje zdanie), to może założycie temat jak prowadzić firmę zajmującą się sieciami wireless? Wierzcie że jeżeli ktoś by się tego podjął i zrobił to dobrze, baardzo by to wielu pomogło

Co do spraw polityki to lepiej je uciąć. Ja nie będę komentował waszych poglądów, wy nie komentujcie moich.

Aha i proszę nie pokpiwać sobie z mojego wieku.
Data: Sob, 22 Gru 2007 22:51:00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 350
Wyświetleń 73766

Zobacz cały wątek

Witam,

Interesuje mnie założenie własnej działalności gospodarczej oferującej usługę bezprzewodowego dostępu do internetu. Mieszkam w niewielkim mieście (ok. 15 000 mieszkańców) i głównym ISP jest tutaj Neostrada. Słyszałem coś niecoś o alternatywej firmie oferującej bezprzewodowy dostęp, ale nie cieszy się ona popularnością. W związku z pomysłem mam wiele pytań związanych z ewentualnym otwarciem biznesu:

1. Rozumiem, że muszę zarejestrować działalność gospodarczą w urzędzie gminy, następnie REGON, NIP, ZUS, US i tak dalej ...
2. Czy potrzebuję jakiegoś specjalnego pozwolenia z urzędu (jakiego?) na zajmowanie danej częstotliwości?
3. Jaki jest mniej więcej koszt wydzierżawienia łącza rzędu 4-6 Mbit/s ?
4. Załóżmy, że antenę bazową (jakieś konkretne firmy polecacie) montuję na dachu swojego domu. Na jaki zasięg mogę liczyć? Czy będzie to powiedzmy 1-2 km czy np. 10?
5. Czy jakość oferowanych usług zależy od ukształtowania terenu i warunków pogodowych, a jeśli tak to co ma tutaj największy wpływ (ukształtowanie terenu, temperatura, deszcz, śnieg, wiatr?)
6. I najważniejsze pytanie - czym tym wszystkim zarządzać? Domowy komputer w zupełności wystarczy, czy lepiej zakupić drugi za jakieś niewielkie pieniądze i na nim postawić jakiegoś linuksa?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki
Pozdrawiam.
Data: Pon, 22 Sty 2007 16:45:31
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 37
Wyświetleń 7246

Zobacz cały wątek

Do 30.06.2008 r. pracowałam na pełnym etacie w SP ZOZ (pełne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) i jako osoba fizyczna prowadziłam dotychczas działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Gospodarczej Wójta Gminy p.n. "Prywatna Praktyka Lekarska" płacąc z tego tytułu składkę zdrowotną ZUS. Od 1 lipca przeszłam na emeryturę i dalej prowadzę "Prywatną Praktykę Lekarską" a ponadto także od 1 lipca 2008 rozszerzyłam wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej o działalność malutkiego "NZOZ" (wpisany do rejestru Wojewody). Zgłosiłam aktualizację do Urzędu Skarbowego i ZUS oraz Urzędu Statystycznego . Obydwie rodzaje działalności mają ten sam NIP (osoba fizyczna) oraz ten sam REGON nadany po aktualizacji przez Urząd Statystyczny. Mam zatem pytanie: jako emeryt prowadzący jako osoba fizyczna te dwa rodzaje działalności na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej jakie składki muszę płacić ZUS ? Czy tylko składkę zdrowotną i w jakiej wysokości. Uzyskałam w tym względzie z różnych żródeł sprzeczne informację (w dwóch przypadkach, że tylko jedną składkę zdrowotną a w jednym przypadku, że dwie składki zdrowotne). Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedż.
Data: 2008-07-08, 10:47
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 472

Zobacz cały wątek

Witam i przepraszam że od razu z pierwszego posta taki temat zakłądam.

Mam parę pytań odnośnie prowadzenia D.G wraz z zatrudnieniem na umowę o pracę
troszkę już wiem, gdzieś dzwoni ale nie wiem gdzie...... może ktoś tu mi ładnie łopatologicznie wszystko wytłumaczy, a raczej podpowie, da wskazówki .....

Opis sytuacji w skrócie:
zatrudnienie: umowa o pracę na czas nieokreślony, chęć założenia własnej działalności gospodarczej, podstawowa działalność wg PKD 75.25.Z, 80.42.B, szkoleniowa + ewentualne inne działy z polskiej klasyfikacji (które i ile ich może być) żeby na starcie się nie ograniczać, działalność można powiedzieć jednoosobowa ewentualnie ze zleceniami dla specjalistów
Jak to jest z tym wszystkim ?? czy jeśli pracodawca płaci za mnie teraz ZUS to zakładając D.G. już tego odprowadzać nie muszę ?? , (ewentualnie tylko część chyba 170zł)
na jakich zasadach najlepiej się rozliczać U.S,
Wiem że najpierw do gminy po wpis, potem do ZUS-u, banku rachunek firmowy, i urząd skarbowy, REGON, jak to jest krok po kroku, ile jest na to czasu

Na razie może to tyle...
Data: 2008-01-24, 22:04
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 1168

Zobacz cały wątek

Jako osoba fizyczna prowadziłam dotychczas działalność gospodarczą na
podstawie wpisu do Ewidencji Gospodarczej Wójta Gminy p.n. "Prywatna Praktyka
Lekarska" i rozliczałam tą działalność na zasadach ogólnych na podstawie
Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Od lipca 2008 rozszerzyłam wpis w
Ewidencji Działalności Gospodarczej o działalność malutkiego "NZOZ" (wpisany
do rejestru Wojewody). Zgłosiłam aktualizację do Urzędu Skarbowego i ZUS oraz
Urzędu Statystycznego. Obydwie rodzaje działalności mają ten sam NIP (osoba
fizyczna) oraz ten sam REGON nadany po aktualizacji przez Urząd Statystyczny.
Mam pytanie czy zatem obydwie działalności mogą być jako działalność osoby
fizycznej rejestrowane w jednej Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów, czy
też każda działalność musi być ewidencjonowana w oddzielnej Księdze ? Będę
bardzo wdzięczna znawcom za odpowiedż, bo w kilku przypadkach otrzymalam
sprzeczne w tym zakresie informacje i już sama nie wiem ...

Pozdrawiam
Data: 2008-07-02, 19:19
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 676

Zobacz cały wątek

Witaj, zacznę trochę od końca, tak pytania się powtarzały wielokrotnie.
A) 1 router np. linksys wrt54gs/gl lub coś droższego/lepszego typu mikrotik. + antenka, dookólna, sektorek czy jaka tam Ci będzie potrzebna od 150-400zł
równie dobrze możesz nadawać sygnał prosto z serwera na którym będziesz dzielić neta.
B)pewnie chodzi Ci o zwykłe switche za 50zł/szt
C)routerki np. tp linki, zależy też na jaką odległość. bo wątpię że będziesz robił sieć wifi na 100m bo na tyle mniej więcej pozwolą standardowe antenki.
D)Debian/Slackware
E)tu muszą się mądrzejsi ode mnie wypowiedzieć
F)dla 10 osób nie opłaca się robić takiej sieci...
łącze 300zł+prąd+ewentualny zus+ koszty związane z utrzymaniem zwykłej działalności gospodarczej.
E)exatel/crowley/tk telekom/tpsa:D/netia.

Zachęcam abyś mniej więcej tydzień pochodził po tym forum i tylko czytał to co nowego się pojawia... pojawia się sporo nowych tematów które powinny Cię zainteresować.
Data: Sro, 02 Sty 2008 16:35:18
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 753

Zobacz cały wątek

Cytat: Witam
Jak pisalem wczesniej nie ma obowizaku posiadania kasy fiskalnej - jesli Pan nie wierzy prosze skonultowac sie z jakimkolwiek biurem ksiegowym - nie bede rozpisywal sie na temat w jaim przypadku kasy fiskalnej firma produkcyjna nie musi miec poniewaz nie jestem ekonomista - nasza firma prowadzi biuro ksiegowe, ktore sie pod wszystim podbija wiec jesli kasa by miala byc to by po porstu byla skoro jej nie ma jest to dopuszczalne - polecam lekture - - w szczeoglosci ustepu:
"Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art. 111 ustawy o VAT kasy muszą posiadać firmy prowadzące sprzedaż detaliczną, czyli oferujące swoje towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom, którzy nie rozliczają tego podatku na zasadach ogólnych. Od tej reguły przewidzianych jest jednak wiele wyjątków. Są określone w rozporządzeniu ministra finansów z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas fiskalnych (Dz.U. nr 116, poz. 804)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
oraz rozwiniecia do ww tekstu:
"Podstawowe kryterium zwolnienia z posiadania kasy to wysokość obrotów detalicznych. Zasadą jest, że urządzeń fiskalnych nie muszą instalować firmy, których przychody nie przekraczają 40 tys. zł. U podatników VAT chodzi o sprzedaż netto. (...) Należy podkreślić, że firma, która już raz została zobligowana do zainstalowania kasy, nie może z niej zrezygnować" - pisze "Rzeczpospolita".

Data: Nie, 01 Cze 2008 19:30:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 23
Wyświetleń 1582

Zobacz cały wątek

Na wynajęcie basenu CSMM budżet miasta Ustka przeznacza 83 000 zl,
a bilety po 5 zł sprzedaję LOT - co się dzieje z tą forsą dalej?

Czy miasto Ustka jest członkiem LOT-u ,
jeśli tak, to dlaczego płaci tak wysoką składkę w wysokości 60 000 zł rocznie.

10% zebranej opłaty uzdrowiskowej

INFORMACJA O SKŁADKACH CZŁONKOWSKICH LOT "USTKA"

Na Walnym Zebraniu LOT w dniu 12.02.2004 r. uchwalone zostały kwoty składek członkowskich. Kształtują się one następująco:
- do 10 miejsc noclegowych/ gastronomicznych - 50 zł brutto rocznie
- do 30 miejsc noclegowych/ gastronomicznych - 150 zł brutto rocznie
- do 50 miejsc noclegowych/ gastronomicznych - 250 zł brutto rocznie
- do 100 miejsc noclegowych/ gastronom. - 400 zł brutto rocznie
- powyżej 100 miejsc noclegowych/ gastronom. - 500 zł brutto rocznie
- stowarzyszenia, kluby oraz organizacje pozarządowe - 200 zł brutto rocznie
- osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą nie związaną z branżą noclegową i gastronomiczną -200 zł brutto rocznie
- osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej - 50 zł brutto, rocznie
- Gmina Miejska Ustka - rokrocznie 10% opłaty miejscowej, zebranej w roku poprzedzającym.
Data: wtorek, 6 stycznia 2009, 13:47
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 310

Zobacz cały wątek


Proste zasady:

1. każda osoba może zostać naszym partnerem – nie musisz prowadzić działalności gospodarczej, nie wymagamy od ciebie rachunków czy faktur
2. Twoje zarobki nie są obciążane żadnymi podatkami z naszej strony
3. Twoje konto będzie zasilane pozyskaną przez Ciebie prowizją - natychmiastowo
4. prowizję możesz wypłacać lub obstawiać w naszym serwisie bez żadnych minimalnych stawek
5. jeden pozyskany przez Ciebie klient będzie generował dla Ciebie zysk przez 365 dni
6. gdy Twój klient także przystąpi do programu partnerskiego, pozyskani przez niego klienci będą generować dla Ciebie dodatkowy dochód przez 100 dni

Jak to działa:

1. Zakładasz konto gracza w betgun.com
2. pobierasz banner reklamowy lub kod html ze strony z materiałami marketingowymi
3. umieszczać banner lub kod na swojej stronie www
4. każdy klient, który przyjdzie do nas z Twojej strony www zostanie przypisany do Twojego konta
5. otrzymasz aż 30% dochodu netto jaki zostanie wygenerowany dla nas od pozyskanego przez Ciebie klienta – patrz przykład poniżej
6. od klientów pozyskanych przez Twojego klienta – otrzymasz dodatkowo 10% prowizji
7. przez 365 dni Twoje konto zasilane jest prowizją za każdym razem jak pozyskany przez Ciebie klient wygeneruje dla nas dochód
8. możesz natychmiast wypłacić pieniądze lub zagrać nimi na betgun.com
9. aby program zaczął funkcjonować musisz pozyskać minimum pięciu klientów, którzy dokonają wpłaty
10. WYPŁATY Z KONT ZASILANYCH PROWIZJĄ W PROGRAMIE PARTNERSKIM DOKONYWANE SĄ JEDYNIE NA KONTO BANKOWE PARTNERA

Jak macie jakieś pytania to piszcie
Data: Sro Mar 14, 2007 6:43 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 557

Zobacz cały wątek

Do zakresu działania Kapitanatu Portu należy :

- realizacja części zadań powierzonych organowi administracji morskiej; W szczególności dotyczy to:nadzoru nad ogólnym stanem bezpieczeńśtwa żeglugi, ruchem statków w porcie i na redzie.

- Kontrola nad prawidłowym działaniem znaków nawigacyjnych na obszrze portu, redy i głębokości torów podejściowych

- Nadzór w zakresie ochrony środowiska morskiego na podległym akwatorium morskim.

- Funkcjonariusze kapitanatu realizują również zadania wynikające z ustawy o izbach morskich, prowadzą dochodzenia wypadków morskich. Zakres kompetencji obejmuje przeprowadzanie inspekcji, wydawanie dokumentów żeglugi w określonym zakresie, zatrzymanie statku, weryfikacja uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zabezpieczenia ratowniczego prowadzonych szkoleń i usług na morzu.

- Nadzór nad porządkiem i ratownictwem w porcie, inicjowanie akcji ratowniczych zabezpieczenie mienia wydobytego, znaleźonego w morzu.

- Prowadzenie ewidencji statków zawijających do portu.

ITD.
Data: wtorek, 5 sierpnia 2008, 06:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń 485

Zobacz cały wątek

Cytat:no to opinia patrzacego z boku
moim zdaniem , fakt radny kozera przesadzil z tym nepotyzmem i czepianiem sie zony
typowa demagogia i wcinanie palcow miedzy drzwi
a jezeli chodzi o sebastiana to uwazam ze na tej sesji zachowywal sie wyjatkowo jak owieczka
wiec nie czepialbym sie tego za bardzo, obejrzalem calosc z ciekawoscia
szkoda mi innej rzeczy, kiedy zaczela sie dyskusja i praca nad meritum zadan rady czyli dodatkami , sprawami nauczycieli i zmianami w budzecie , na sali bylo pusto i to mnie boliA ja się nie zgodzę. Przypomnę tylko, że gdy wójt czy jakiś dyrektor zatrudnia swoją żonę, syna lub brata w kierowanej przez siebie instytucji, to dziennikarze piszą o podejrzeniach o nepotyzm. U nas jest tłumaczenie, że rodzina tez musi gdzieś pracować, więc robi się konkursy, w których ziomkowie odnoszą same sukcesy. To normalne w tym kraju.

Powinno być ustalone raz na zawsze: jeśli kierujesz jednostką publiczną, rodzina tam nie ma prawa pracować. Nie wierzę bowiem, aby jakakolwiek komisja przy wyborze ofert była w takim wypadku bezstronna.

Proszę jeszcze zwrócić uwagę: pracę znalazła żona kolegi ministra. I co? I afera! Żona znalazła pracę w szkol męża - normalne. Fajnie. To lubię.

Co do Lecha Kozery. Jako jedyny, mówi, co myśli. Zabolało to kogoś. Mi jest przykro. Polityk, chcąc być osobą publiczną, musi być krystaliczny. I musi się liczyć z tym, że wszelkie podejrzenia spotkają się z krytyką.

Dla mnie, umożliwienie prowadzenia żonie działalności gospodarczej w szkole Janusza Gromka jest nieetyczne i rodzi podejrzenia o nepotyzm, bez względu na tłumaczenia Janusza Gromka. Ta pani mogła iść prowadzić sklepik do Stankiewicza. I po sprawie.
Data: Środa, 7 Mar 2007, 10:04
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 36
Wyświetleń 2143

Zobacz cały wątek

Co do prowadzenia działalności gospodarczej bez zgłoszenia to już sprawa wolnego wyboru. Jednak przed takim wyborem dobrze mieć świadomość jakie mogą być konsekwencje.

Obowiązki obronnościowe i bezpieczeństwa spoczywają na każdym przedsiębiorcy telekomunikacyjnym bez względu na wielkość sieci, czy ma 1, 15 czy też 20 mln abonentów.
A kancelaria tajna nie jest najważniejszym problemem.

Moim zdaniem wszyscy ci, którzy traktują telekomunikację jako poważny interes powinni zadać pytanie jak to zrobić aby nie mieć kłopotów i było jak najtaniej.

Osobiście znam przypadek ukarania przez sąd za prowadzenie działalności telekomunikacyjnej bez wpisu do rejestru i przypadek ukarania przedsiębiorcy telekomunikacyjnego przez UKE karą finansową.

Proponuję zwrócić się do UKE z oficjalnym pismem i zadać pytania np.

Jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy telekomunikacyjnym w zakresie obronności i bezpieczeństwa?

czy przedsiębiorca telekomunikacyjny musi posiadać kancelarię tajną?

Pytanie takie można przesłać również na skrzynkę .

Pozdrawiam
Data: Czw, 18 Gru 2008 20:47:09
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 59
Wyświetleń 3388

Zobacz cały wątek

" ...
Niska przedsiębiorczość mieszkańców Świdnika, gdzie głównym źródłem utrzymania dla ponad 53 % mieszkańców jest praca najemna, a jedynie dla 8 % praca na rachunek własny ( jest to wskaźnik o 12 punktów procentowych niższy niż średnia dla województwa) może wynikać ze swoistego „rozleniwienia” oraz poczucia wygody i bezpieczeństwa jakie przez wiele lat dawało zatrudnienie w WSK PZL (obecnie WSK „PZL-Świdnik” S.A.). Po okresie zwolnień grupowych wynikających z reorganizacji zakładu zachodzi konieczność podjęcia działań wpływających na podejmowanie aktywności gospodarczej, szkoleń dążących do przekwalifikowania i doskonalenia zawodowego. Ważne jest wspieranie drobnej i średniej przedsiębiorczości, co powinno wpłynąć na dywersyfikację działalności gospodarczej w Gminie. Wielu mieszkańców wśród uczących się i pracujących dojeżdża przede wszystkim do pobliskiego Lublina, swoją aktywność realizując poza Świdnikiem.
..."

jest to króciutki cytacik z Planu Rozwoju Lokalnego miasta Świdnik (2004) z którego wynika,że jesteśmy rozleniwieni i nie chcemy dynamicznie rozwijać własnych biznesów na terenie gminy Świdnik, tak przyjaznej inwestorom. Władza robi wszystko, aby nam było dobrze, a nam się nie chce i narzekamy.
Data: 26 lut 2007, o 11:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 406

Zobacz cały wątek

@ dump

wziąlem z Ustawy Ordynacja Podatkowa
art 61 par.1
Art. 61. § 1. Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

§ 1a. Zapłata opłaty skarbowej przez podatników, o których mowa w § 1, może nastąpić w gotówce.oraz

Ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej
art. 22
Art. 22.
1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością
gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy
w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz


oraz
Art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

W myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcą jest:
Art. 104.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z
dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz
operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów
euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego
z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.Więc reasumując przyznaję Ci rację, co nie zmienia faktu że rozliczanie elektroniczne jest wygodniejsze niż bieganie na pocztę.
Data: wtorek, 3 lutego 2009, 16:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 49
Wyświetleń 274